| anonim_4396 a întrebat:

Îmi sângerează gingiile de fiecare dată când îmi periez dinții. Care este cauza și acesta poate fi un semn al aparitiei parodontozei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Spală te cu pasta cu argint coloidal!

| Clorox a răspuns:

Te speli de 2 ori pe zi?

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

De 3 ori pe zi + apa de gura

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai probabil ai sensibiliate gingivala, spala-te de 2 ori pe dinti.

| Raducons a răspuns:

Este de la tartru,trebuie curatati si un periaj profesional, dupa sa fii atenta cum te speli, Am avut si eu asa dar era de la tartru, acum nu mai am nimic, incearca lacalut o perioada o sa vezi diferente.

| anonim_4396 explică (pentru Raducons):

Nu am tartru

| TFlorentina8050 a răspuns:

Spalandu te de multe ori pe dinti apare sensibilitatea gingivala ceea ce duce la sangerari gingivale... Foloseste pasta de dinti parodontax, este foarte buna, si mie mi-a mers!

| anonim_4396 explică (pentru TFlorentina8050):

Am încercat și asta dar nu.mi place deloc gustul...

| TFlorentina8050 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa te obisnuiesti!

| lolyanna a răspuns:

Sangereaza pentru ca gingia este inflamata(poate fi o inflamatie redusa ce nu este atat de vizibila ) sau iritata.Tocmai in locurile unde sangereaza trebuie insistat mai mult cu periajul.De multe ori, raman intre dinti resturi de mancare ce sunt greu de indepartat cu periuta normala, eficiente fiind periutele interdentare(mai bune decat ata dentara) ele se gasesc sub diferite dimensiuni (de la 0 la 4, daca dintii sunt inghesuiti cea mai buna este 0 iar daca sunt mai spatiati 3-4, da incearca un 1-2 pentru inceput, sau unele firme e posibil sa nu le aiba pe marimi) in magazinul DM sigur le gasesti, in rest nu stiu exact. Daca nu le gasesti, foloseste ata dentar.Conteaza si tehnica de periaj, nu este ok in directie orizontala(asa poti sa si irita gingia, mai ales daca aplici o presiune mai mare) cea mai buna este miscarea verticala, dinspre gingie spre dinte.
Poate ai tartru subgingival( intre dinte si gingie exista un mic sant ce nu se vede dar pot intra resturi de mancare in el)
Sangerearea in sine nu este semn de parodontoza, insa poate duce la ea pentru ca gingia inflamata/iritata se retrage in timp.

https://www.youtube.com/watch?v=7EMY09E5sGo -tehnica de periaj

https://www.youtube.com/watch?v=-yB_to0B4Vw tehnica periaj periuta interdentara

| blackmd a răspuns:

Clătește-ți gura cu apa cu sare după fiecare masă și problema o să dispară.

| anonim_4396 explică (pentru blackmd):

Ai incercat asta și a funcționat?

| blackmd a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am avut aceeași problemă. am mers la dentist și mi-a recomandat această procedură și problema a dispărut după ceva timp. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru blackmd):

Mulțumesc, o sa incerc!