| Emma24dsxd a întrebat:

Buna,mereu cand ma spal pe dinti imi sangereaza gingiile uneori periuta mea este rosie,nu am considerat acest lucru important dar nu este normal,azi dupa masa in timp ce imi periam dintii mi-a cazut o bucatica mica din masea,nu am mancat nimic tare,imi periez dintii dupa fiecare masa si folosesc apa de gura, dar nu inteleg de ce mi se intampla acest lucru, dulciuri nu mananc foarte des si fumez foarte putin..stiti cumva ce pasta de dinti sa folosesc sau daca exista remedii pentru acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

In tot cazul du-te la dentist si vezi ce iti spune, ai nevoie de igienizari, cel mai probabil ai tartru depus care apasa pe gingii si de aia sangereaza, sunt inflamate.

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pare a fi gingivita mai avansata + ceva smalt erodat de la carii. Lasa pasta aia. Fugi la dentist sa iti faca detartraj si igienizare ca nu e ok. Gingiile iti sunt retrase de pe dinti? Incepi sa vezi radacinile dintilor?

| Emma24dsxd explică (pentru Drimmero):

Nu mi se vad radacinile si nu am asa multe carii sau nu le vad eu in oglinda.

| Drimmero a răspuns (pentru Emma24dsxd):

In tot cazul du-te la dentist si vezi ce iti spune, ai nevoie de igienizari, cel mai probabil ai tartru depus care apasa pe gingii si de aia sangereaza, sunt inflamate.

| relian a răspuns:

Cati ani ai? La dentist ai fost vreodata sa iti cureti dintii? Daca iti curge sange, ai putea avea probleme cu gingiile, poate si cu dintii.

Trebuie macar sa mergi odata pe an, macar odata, dar bun ar fi de 2 ori pe an la dentist sa iti curete dintii.
Cand iti curata dintii,ala vede si daca sunt ceva probleme si iti spune.
Daca stai asa o sa ramai fara dinti,asa am facut eu,aveam o dantura de toti ma invidiau laughing dar nu am avut grija, acum am pus implant, dar sa ajungi la implant trebuie sa ai bani, bani f multi, mai ales daca trebuiesc multe, eu am pus deja 5 implanturi laughing

Singurul remediu este sa te duci la denstist,ala curata si vede eventuale probleme.
Ai putea sa ai, nu mai srtiu cum se numeste, recesie gingivala, ceva de genul asta, ori poate nu ai nimic, poate folosesti o periuta prea dura.

Gaseste un dentist mai bun si vezi cum is dintii tai.Chiar daca dintii par sanatosi nu e chiar asa.
Pasta de dinti nu rezolva probleme dentare si nici nu impiedica formarea de tartru, ala trebuie indepartat cu scule de catre un denstist.
N-are de ce sa iti fie frica, nu ai 15 ani.

| Frank51 a răspuns:

Nici vorbă să te gândești să mergi la dentist, nici dacă îți cad dinții, așai?

Ai parodontoză și multe carii, dacă nu le repari acum, îți vor cădea molarii și premolari.

| Emma24dsxd explică (pentru Frank51):

Imi este teama de dentist stiu ca pare aiurea, si carii nu prea am. dintii mei par sanatosi, dar cred ca doar par sad

| Frank51 a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Ai mei sunt foarte sănătoși, și tot am avut 12 carii, anul trecut le-am reparat, anul ăsta deja am 2 carii noi, la tine probabil deja este nevoie de coroane, dacă îți cad bucăți. Dacă mergi de acum, scapi doar cu coroane, dacă nu, implanturi, ceea ce este de 10X mai scump.

| gabicoo a răspuns:

Cauza: paradontoza + lipsă de calciu + pastă de dinți proastă!
Ce ai de făcut: mergi la stomatolog să-ți rezolve caria. Bucățica aia de măsea a căzut din cauza spargerii / sucombării unei carii. Și să-ți facă și un detartraj!
Recomandare: folosește Paradontax sau Aquafresh. Eu folosesc o dată pe zi - seara Paradontax și de două ori pe zi Aquafresh Herbal - dimineață și prânz!

| Lioana a răspuns:

Samgerarea e semn de paradontoza. Consulta un dentist. Iti va spune care e solutia in cazul tau.

| Lukasssz a răspuns:

Repejor la dentist!

| timidu89 a răspuns:

Nu mai stiu exact cum i se spunea la pasta de dintii, parca Paradontax. Tot era reclama demult. Ori poti opta pentru periuta electrica, si eu am avut probleme cu gingiiile demult.

| Anuket a răspuns:

Poți folosi parodium gel, asta folosesc și la stomatologie.
Dacă știi un stomatolog bun sau o clinică bună poți face o programare. Dacă te sperie poți să schimbi medicul, e posibil să obții o altă părere.

| 19flo79 a răspuns:

Am citit raspunsurile si m-am speriat...
O vizita la dentist poate clarifica situatia dar eu nu as fi foarte stresat. Pot fi multiple cauze precum alimentatia, stresul sau periajul excesiv, etc...
Oricum, daca sangerarea continua, solutia este un control la medic!

| Emma24dsxd explică (pentru 19flo79):

Am uitat sa mentionez ca am lipsa de calciu, iau pastile pentru asta