| DevilLife a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum sa fac sa nu racesc? Ma doare gatul si chiar nu vreau sa racesc dar...la mine la scoala, in clasa toti sunt raciti si tusesc, stranuta. Zici ca sunt tebecisti...Va rog mult! Eu iau dimineata linguri de miere dar nu stiu daca isi face vreun efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În perioada rece a anului poți face zilnic dacă poți în felul următor: la un litru de apă în clocot pui o lămâie medie tăiată cubulețe sau felii (cum vrei tu) și o lași pe foc timp de 1-3 minute după care o iei de pe flacără și acoperi vasul. La 5 minute pui 1-3 lingurițe de miere (o faci la gust cum îți place, mai dulce sau mai acrișor) și ceaiul astfel obținut îl consumi pe perioada zilei.
Este o sursă puternică de vitamina C care previne răceala și gripa.
Este testat de mine. Decât vaccin antigripal care conține o mică urmă de mercur care cu timpul poate duce la o formă sau alta de cancer mai bine ceva natural în casă care are efect.
Sănătate.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Nu te ajuta prea mult nici mierea, nici lamaia... doar sistemul tau imunitar si asta, cu conditia ca sa aiba '"fabricati "anticorpii specifici virusului care va" bantuie"scoala!

| Daria a răspuns:

Poti sa iei in fiecare zi Vitamina C, cate un pahar de Coldrex si poti sa bei seara inainte de culcare o cana de ceai Hapciu sau lapte cald cu miere.Succes:*

| cristianorudi7 a răspuns:

Mai mult ca sigur o sa racesti dar mai bine bea ceai in fiecare dimi si imbraca-te gross la scl ca e frrriiiig... pls funda

| Helăăău a răspuns:

Mananca miere cu lamaiewinking si ceai fierbinte.

| SmileIsForFree a răspuns:

Ia Homeovoxhappy. Il iei in fiecare ora si iti trece durerea de gat.
Sau pur si simplu Faringosept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continua sa iei cate o lingurita de miere, va calma durerile in gat.Pentru a preveni raceala imbraca-te bine, ai grija sa fie cald in camera ta, nu sta in curent, nu respira pe gura, bea ceai fierbinte de menta sau de musetel cu lamaie si evita pe cat posibil contactul cu persoanele bolnave.In aceasta perioada opteaza pentru bai calde, nu pentru dusuri si usuca-te cat mai repede cu putinta cand iesi din cada(iti poti usca parul cu uscatorul daca e nevoie).