| Alphahkbg a întrebat:

Imi tot trozneste gatul, stiti cumva niste exercitii pentru coloana/spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa faci ce ai invatat la sport sau miscari stanga dreapta.

| kar1GaNNN a răspuns:

Tractiuni la bara.

| Alphahkbg explică (pentru kar1GaNNN):

Ok si rost de o bara fixata la inaltime de unde efac rost :?

| Alex20125 a răspuns:

Pentru zona lombara si a coloanei iti recomand exercitiul urmator: asaza-te in pozitie dorsala (cu fata in sus) pe o suprafata plana si flexeaza-ti usor picioarele astfel incat genunchii sa fie lipiti unul de altul. Cu bratele intinse si cu palmele lipite de podea rasuceste alternativ picioarele coborand genunchii pana la nivelul pardoselii. Pentru gat iti recomand rotatii si extensii. Totodata pentru coloana poti incerca rasucirile de trunchi incercand sa le faci cat mai puternic si mai rapid. Exercitiile fizice sunt cele mai bune metode de a pastra la distanta durerile de spate!

| s123 a răspuns:

Am avut si eu astfel de probleme si credeam ca este ceva grav dar de fapt este doar ceva temporar. De obicei cand ma doare spatele sau gatul mereu ma intind tinandumi mainile ridicate si capul spre tavan. Uneori mai imi rotesc capul de cateva ori si daca se aude vreo pocnitura nu trebuie sa te ingrijorezi pentru ca e normal. E chiar bine sa se auda pentru ca sunt semne ca gatul incepe sa se incalzeasca.
In concluzie cel mai bine este sa faci niste extensii si exercitii cum ar fi miscari de rotatie ale capului si ale umerilor sper ca te- am ajutat happy

| martina a răspuns:

Salut!

Eu am mai gasit ceva pe Youtube, destul de ok https://www.youtube.com/watch?v=g80BR15GCLg.
Ce iti recomand, nu va abdomene pentru ca pui presiune pe coloana. Cele mai bune exercitii par a fi genuflexiunile. Pe Youtube gasesti multe tipuri, nu cu greutati in spate, ci cele normale.
Cand eram in scoala, stateam atarnati la spalier, daca mergi la sala si au asa ceva, e bine sa stai atarnat acolo. Eu acasa ma mai intind pe jos pe parchet si stau 5-10 minute asa, linistita. Am fost si la yoga, sunt cateva pozitii excelente pentru a te ajuta la coloana, le gasesti tot pe Youtube, ca eu una nu le stiu.