| ioana375 a întrebat:

In aceasta seara am inceput sa folosesc anticonceptionalele Diane 35 la recomandarea medicului dermatolog pentru tratarea acneei. Din cate am inteles eu aceste contraceptive trebuiesc inghitite ( sau sunt informata gresit ), insa atunci cand le-am introdus in gura aveau un gust destul de placut, dulce. Pana la urma anticonceptionalele trebuiesc inghitite sau supte. Ati folosit Diane 35 pentru tratarea acneei? Aceasta a disparut complet? Dupa cat timp? Va ajutat si la combaterea parului gras? Multumesc.:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie inghitite. Invelisul este facut dulce ca sa nu fie neplacute de inghitit. NU se sug.
Eu am folosit Diane pentru alt diagnostic. Nu aveam acnee, dar in timpul tratamentului am avut fata si parul foarte frumoase. Doar ca trebuie sa te vada ginecolog la fiecare 4-5 luni, sa faci analize hepatice la fiecare 6 luni si sa ai grija cu dieta, fiindca cresc pofta de mancare

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pilulele nu sunt masticabile, le înghiți cu un pahar de apă!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Drajeul trebuie ÎNGHIŢIT, eventual/preferabil cu puţină apă :

" Utilizati drajeul la aproximativ aceeasi ora in fiecare zi, cu putina apa daca este necesar."

SURSA - Prospectul, vezi linkul :
http://www.contraboli.ro/diane-35/

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Niciun medicament nu trebuie supt, mestecat, toate medicamentele se înghit întregi cu apă plată, indiferent de tipul lor!
Te pup!