Întrebare recomandată | Fabiana2R a întrebat:

Hei TPU, doresc sa iau Diane 35 impotriva acneei la recomandarea medicului. Am inteles ca trebuiesc luate din prima zi de menstruatie, insa eu am avut menstruatia saptamana trecuta, si asta ar insemna sa mai astept inca 3 saptamani pentru a incepe tratamentul. Daca as incepe sa iau de astazi, fara sa fiu la menstruatie, ce se poate intampla? TIn sa mentionez ca am o forma relativ urata de acnee, de care as vrea sa scap cat mai curand posibil. ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Anticoncepţionalele NU sunt bombonele Tic-Tac, să le iei când/cum vrei tu!
Deci, NU le poţi începe acum şi va TREBUI să AŞTEPŢI până în PRIMA zi de menstruaţie a CM următor!

"3. Cum să utilizaţi Diane-35
Utilizaţi întotdeauna Diane-35 exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Medicul dumneavoastră v-a prescris Diane-35 pentru tratamentul formei pronunţate de acnee sau a formelor uşoare de hirsutism. Totuşi Diane-35 are, de asemenea, şi efect contraceptiv. Cu toate acestea, nu utilizaţi Diane-35 pentru protecţie contraceptivă dacă nu a fost prescris pentru tratamentul afecţiunilor pielii dumneavoastră. Împreună cu medicul dumneavoastră va trebui să luaţi în considerare toate aspectele care se aplică în mod curent administrării sigure ale unui contraceptiv oral obişnuit.
Folia de Diane-35 conţine 21 de drajeuri. Pe folie, fiecare drajeu este marcat cu ziua săptămânii în care trebuie utilizat drajeul. Luați drajeul la aproximativ aceeaşi oră în fiecare zi, cu puţin lichid, dacă este necesar. Urmaţi în continuare direcţia indicată de săgeți până ce toate cele 21de drajeuri au fost utilizate. În următoarele 7 zile nu utilizaţi nici un drajeu. Menstruaţia (sângerarea de întrerupere) trebuie să înceapă în timpul acestor 7 zile de pauză. De obicei, va începe în ziua 2-3 de la ultimul drajeu Diane-35. Începeţi următoarea folie în a opta zi, chiar dacă sângerarea continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe întotdeauna o nouă folie în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că sângerarea de întrerupere va începe în aceeaşi zi, în fiecare lună.
Când puteți începe prima folie de Diane-35
- În cazul în care nu a fost utilizat nici un alt contraceptiv hormonal în ultima lună
Începeţi utilizarea Diane-35 în prima zi a ciclului menstrual, considerată a fi prima zi de sângerare. Utilizaţi un drajeu marcat cu ziua respectivă a săptămânii. De exemplu, dacă menstruaţia începe vineri, utilizaţi drajeul marcat cu "vineri". Apoi urmaţi zilele în ordinea lor. Diane-35 va acţiona imediat, nu este necesar să utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară.
Intrebaţi-l pe doctorul dumneavoastră dacă nu sunteţi sigură când să începeţi administrarea." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......07.03.pdf

"Puteti incepe si in zilele 2-5, insa, in acest caz, asigurati-va ca folositi o metoda contraceptiva suplimentara (metoda de bariera) pentru primele 7 zile de administrare a drajeurilor din primul ciclu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.contraboli.ro/diane-35/

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

E un "medicament " periculos cu antecedente internationale.Ai grija! Doctorii nu iti ovr spune nimic, caci trebuie sa-si "faca " norma.

| zaza675 a răspuns:

Da

| Alle47 a răspuns:

Ai putea incepe :-s, insa zic sa asculti sfatul medicului big grin. :*