| victor333 a întrebat:

In Bucuresti cum poate cineva sa asiste la o autopsie sau o operatie fiind un om oarecare nefiind student la fac de medicina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drbear a răspuns:

Ca medic iti zic, e cam imposibil.Nici macar eu,nefiind pe chirurgie nu pot asista la o operatie fara sa fiu invitat in prealabil.
Daca vrei insa sa vezi o lectie de anatomie pe cadavru, piesa didactica, e foarte simplu.
In Bucuresti sunt doua universitati care au facultate de medicina generala. "Carol Davila" si "Titu Maiorescu". Du-te la care vrei tu din ele,preferabil la Titu ca sunt mai "deschisi" si spune-le ca vrei sa urmezi cursurile facultatii respective dar ai dori sa vezi cum se desfasoara un lp de anatomie,fiziologie,etc. Sau pur si simplu spune-le ca vrei sa vizitezi facultatea si laboratoarele,sa-ti faci o idee. De la secretariat e posibil sa fii indrumat catre un asistent universitar care sa-ti explice cum e la medicina si ce presupune pozitia de student medicinist. Il poti intreba atunci,foarte senin.Dar la o lectie de anatomie as putea participa? Sau... daca ajungi in vrunul din spitalele cu clinica de chirurgie in care facultatea respectiva isi desfasoara activitatea..."as putea sa vad o operatie?".
Chestia asta mai mult ca sigur va functiona la Titu Maiorescu,ei fiind o facultate privata si avand nevoie de cati mai multi studenti big grin, la UMF "Carol Davila" e concurenta mare anii astia si au destui care vor sa intre, fara sa viziteze in prealabil big grin

2 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Nu prea poti pentru ca sunt niste reguli de asepsie pe care trebuie sa le stii

| MMihai a răspuns:

Cu acordul acelor medici, dar nimeni nu se complică cu așa ceva.
Deci nu poți.

| drbear a răspuns (pentru MMihai):

Ca medic iti zic, e cam imposibil.Nici macar eu,nefiind pe chirurgie nu pot asista la o operatie fara sa fiu invitat in prealabil.
Daca vrei insa sa vezi o lectie de anatomie pe cadavru, piesa didactica, e foarte simplu.
In Bucuresti sunt doua universitati care au facultate de medicina generala. "Carol Davila" si "Titu Maiorescu". Du-te la care vrei tu din ele,preferabil la Titu ca sunt mai "deschisi" si spune-le ca vrei sa urmezi cursurile facultatii respective dar ai dori sa vezi cum se desfasoara un lp de anatomie,fiziologie,etc. Sau pur si simplu spune-le ca vrei sa vizitezi facultatea si laboratoarele,sa-ti faci o idee. De la secretariat e posibil sa fii indrumat catre un asistent universitar care sa-ti explice cum e la medicina si ce presupune pozitia de student medicinist. Il poti intreba atunci,foarte senin.Dar la o lectie de anatomie as putea participa? Sau... daca ajungi in vrunul din spitalele cu clinica de chirurgie in care facultatea respectiva isi desfasoara activitatea..."as putea sa vad o operatie?".
Chestia asta mai mult ca sigur va functiona la Titu Maiorescu,ei fiind o facultate privata si avand nevoie de cati mai multi studenti big grin, la UMF "Carol Davila" e concurenta mare anii astia si au destui care vor sa intre, fara sa viziteze in prealabil big grin