| Ruxy12345610 a întrebat:

In cât timp primesti gutierele de contenție după purtarea aparatului dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| wannabe a răspuns:

Timpul necesar pentru a primi gutierele de contenție după purtarea aparatului dentar poate varia în funcție de mai mulți factori, inclusiv practica dentară și cerințele specifice ale fiecărui pacient. De regulă, ortodontul sau medicul dentist va planifica un program personalizat de tratament și de urmărire în funcție de nevoile tale individuale.

În multe cazuri, gutierele de contenție sunt pregătite înainte de îndepărtarea aparatului dentar fix. Acest lucru înseamnă că vei primi gutierele imediat după îndepărtarea aparatului dentar și îți vor fi furnizate în aceeași zi sau într-un interval scurt de timp, de obicei, în decursul aceleiași vizite la cabinetul stomatologic.

Cu toate acestea, în unele cazuri, poate fi necesară trimiterea măsurilor și informațiilor specifice la un laborator dentar pentru confecționarea gutierelor de contenție personalizate. Acest proces poate dura câteva zile sau chiar săptămâni înainte ca gutierele să fie finalizate și trimise la cabinetul stomatologic pentru a fi înmânate pacientului.

Pentru a obține o estimare mai precisă a timpului necesar în cazul tău specific, este recomandat să discuți direct cu ortodontul sau medicul dentist responsabil de tratamentul tău ortodontic. Ei vor putea oferi informații mai detaliate și vor ține cont de aspectele specifice ale cazului tău.
Funda?

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu am purtat aparat dentar si daca nu ma insel, mi le-a pus fix cand mi l-a dat jos, in aceeasi zi (acum 10 ani). Ai grija sa mergi periodic la control si sa le verifici, sa nu se rupa, deoarece dintii au tendinta de a reveni in forma initiala.Si daca se rupe si nu mergi la timp sa iti fixeze din nou, e posibil sa devina iar strambi.Eu am patit asa cu un dinte din partea de jos, e vina mea ca nu am cautat alt cabinet.Cand am incercat sa o sun pe respectiva nu mai raspundea, nici la cabinet nu o mai gaseam.La un alt control mi s-a spus ca daca doresc sa indrept din nou, trebuie iar pus aparat dentar, deoarece nu am actionat la timp.

| dullcat a răspuns:

Mai adaug ca aceste contentii le porti toata viata si cauzeaza mai mari batai de cap privind igiena dentara decat pentru cei care nu s-au chinuit cu aparat dentar. Deci ai grija sa folosesti si periutele interdentare, plus apa de gura in rutina.

| Ganderoaica a răspuns:

După ce a reusit aparatul sa alinieze dintii si să ai ocluzia cum trebuie când musti/zâmbesti, iti spune ortodontul cu o luna înainte ca rezultatul e ok. Se pun in ziua când e dat jos pentru totdeauna, fiindcă de atunci poate dantura sa revină la forma initiala. Stai linistita!