| Elena2375 a întrebat:

In cat timp se formeaza cancerul de endometru in cazul persoanelor cu afectiuni hormonale, diabet gestational sau sindromul ovarelor polichistice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
Cancerul endometrial apare in proportie de 95% la femeile de peste 40 de ani.Medicii nu cunosc ce il cauzeaza mai exact, dar s-au depistat anumiti factori de risc:
-dereglarile hormonale;
-sindromul ovarelor polichistice;
-diabetul zaharat;
-obezitatea;
-menarha la varste mici si menopauza tarzie;
-tratamentul hormonal pentru cancerul de san;
-lipsa totala a sarcinii;
-sindromul Lynch.

Acestia sunt doar factori de risc, dar asta nu inseamna ca toate femeile care au aceste probleme vor dezvolta cancer de endometru.De fapt, doar un mic procent din femeile care sufera de afectiunile enumerate ajunge sa aiba cancer endometrial, dar cu trecerea timpului si inaintarea in varsta.
Numai bine!