| StevenDdavid a întrebat:

In cat timp se îngroașă vocea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vârsta ta fiind?

| StevenDdavid explică (pentru sierra1):

În martie fac 15

| sierra1 a răspuns (pentru StevenDdavid):

In perioada de pubertate (incă vreo 1-3 ani la tine):

se manifestă cresterea secretiei de testosteron stimuleaza producerea de spermatozoizi, antreneaza maturarea veziculelor seminale si a prostatei. Ea provoaca si caracteristicile masculine ale pilozitatii fetei, toracelui si abdomenului. Laringele se largeste, coardele vocale se alungesc si se ingroasa, vocea se schimba.

| Frank51 a răspuns:

De la 14 ani pana pe la 18-19, la unii si mai tarziu.

| Adi88 a răspuns:

In functie de cat de repede se maturizeaza fiecare in parte, toti suntem diferiti dar sa stii cam de la 15 ani in sus.