| gheorgheasdasa a întrebat:

In cat timp se regenereaza 500ml de sange si cum are loc aceasta regenerare (parca trebuie sa bei multa apa)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

Cantitatea se reface in 48 ore, dar calitatea sangelui se reface in mai mult de 2 luni.
Daca ai doinat sange doar dupa 70 de zile vei avea voie sa donezi.

Mananca fructe, rosii.
Cu placere

| gheorgheasdasa explică (pentru cammm):

Nu donez sange..am doar 15 ani oh go on eram doar curios...totusi m-ai facut curios..care e diferenta dintre sangele proaspat ( care ar trebui sa fie mai bun ) si cel de mai bine de 2 luni? mai ales ca am auzit de la cativa oameni care doneaza ca dupa ce le trecea senzatia de ameteala ( pentru ca tehnic pierzi sange ) se simteau chiar mai bine decat inainte..asta cu sangele nou :s?

2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

În câteva ore, și nu, vei bea apă atât cât îți cere organismul.