| Sabina_1904 a întrebat:

In cat timp slabesc 6, 5 kg daca merg cu bicicleta 1 h pe zi? Am 1.68 si 55.7 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

O ora de mers cu bicicleta inseamna aproximativ 470kcalorii consumate.
Presupunand ca tu mananci constant si nu vei manca mai mult in perioada in care mergi o ora pe zi cu bicicleta, si stiind ca vrei sa slabesti 15 kg putem afla exact cate zile sunt necesare.
15kg = 15000g grasime. 1gram grasime are ~9kcalorii. 15. 000X9= 135. 000kcalorii ai depozitate in exces sub forma de grasime. 135. 000kcal(cat ai in exces)/470kcal(cat consumi intr-o zi) =288zile
Atentie! 288 este numarul castigator DOAR daca iti mentii aceeasi alimentatie dupa ce ai inceput sa faci sport ca si atunci cand nu faceai.

| Veme a răspuns:

Ok: 6. 5 kg = 58500kcal in exces.
1h cu 15km/h aproximativ 330kcal
58500in exces/330(cat consumi in plus pe zi)= 178zile
Conditia de baza pentru a fi reala estimarea: sa nu mananci mai mult atunci cand faci sport decat mananci in mod normal + sa faci in fiecare zi 1 ora de bicicleta.

| Sabina_1904 explică:

Am uitat sa specific ( merg cu aprox. 20 km/h )

| Sabina_1904 explică:

Pardon 15 kgstraight face dau fundaaaaaaaaaaaa

| Sabina_1904 explică:

Pardon 15 kmstraight face dau fundaaaaaaaaaaaa*

| Sabina_1904 explică:

Nu vreau 15 kg sa slabesc, vreau 6. 5 kg! am gresit acolo cu 15. trebuia km nu kg! greseala mea!

| Halloween a răspuns:

Daca mergi doar cu bicicleta stabesti kilogramele astea in 3-4 luni iar daca ti regim de sub 1000 de calorii slabesti cam in 2 saptamani... sfatul meu este:daca vrei sa slabesti tine regim de sub 1000kcal.(calculeaya fiecare produs in parte si aduna la sfarsit ...nu manca dupa 6)