| Etro a întrebat:

In cât timp slăbești cu water fast? Nu vreau sa aud raspunsuri de genul ca nu ar trebui sa fac chestia asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e ca reclama aia care spune ca iti poti mari un anumit organ daca te ungi cu nu stiu ce alifie. Porcărie. Iar multi fraieri pun botul. Ai picat si tu in plasă.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu apa nu slabesti! Te infometzi, corpul intra in sistem de alerta si imediat cum introduci mancare, asimileaza tot si face depozite.
Este doar o parere eronata ca ai slabi cu apa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu chiar ai crezut tâmpeniile spuse de ala la cealaltă intrebare. Au fost vreo 8 oameni care te au atenționat ce prostie mare e sfatul aluia. Iti pui sănătatea in pericol datorita unui sfat al unui idiot de pe un forum

| Wr3nch a răspuns:

Pai nu le auzi ca le citesti, dar fara sa caut pe Google deduc ca unul din regimurile minune care de fapt is degeaba. Hai totusi sa caut. 15 secunde mai tarziu:https://stirileprotv.ro/......-zile.html
Asa credeam si eu.

| Frank51 a răspuns:

250gr de grasime pe zi, unde mai adaugam glucidele din ficat si muschi(de regula stocat avem intre 200-500gr), + apa cu care glucidele formeaza molecula( intre 600-1500gr). In primele zile scapi de 2kg de apa si glucide +1kg de grasime. Daca te opresti dupa 48 de ore e ok(cu mentiunea sa mananci normal si sa ai o alimentatie foarte buna), daca continui mai mult de 2 zile corpul tau va incepe sa faca nino nino.

| Sn4k3 a răspuns:

Water fasting se foloseste pentru maxim 3 zile. Daca tu vrei sa slabesti (si sa arati mai bine, ca nu e tot una) invata frumos putin despre nutritie pe google, ca pe langa faptul ca ai destul timp acum, nu dureaza mult (numai pe TPU sunt mii de intrebari pe tema asta) si fa sport. Nu exista metoda magica de slabit. Lasa lenea si apuca-te de treaba daca chiar vrei sa slabesti.

| aXy99 a răspuns:

Nu stiu in cat timp slabesti, dar iti poti spune in cat timp poti sa mori cu water fasting.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Din atâtea comentarii, ai extras sfatul cel mai greșit. Pe bune? Asta e boală psihică. Trebuie să te vadă un psihiatru. Sport și alimentatie bună dacă vrei să slăbești, nu e mare smecherie, dar când urlă lenea in tine...

| RoCkKiD a răspuns:

Pai sa vedem.

Esti tipa deci ai nevoie de cam 2000 Kcal pe zi, daca nu manaci absolut nimic in 7 zile ai arde 14000 de Kcal care inseamna aproape 2kg pe saptoamana.

Acum, ar fi ideal sa pui putina sare in apa care o bei pentru electroliti ca altfel o sa te dezhidratezi si sa incepi o data cu o zi, dupa 2 zile si sa cresti constant. cu antrenament si daca esti sanatoasa poti ajunge la o luna. oricum ma indoiesc ca o sa rezisti mai mult de 1-2 zile la inceput.

Daca o faci pentru 2-3 zile nu e bai, daca te incapatanezi pentru o saptamana sau mai mult... probabil iti dai seama ca e o chestie destul de extrema, as ca ar trebui sa incepi cu un consult medical si sa stie medicul de familie ca incerci treaba asta pentru ca e posibil sa te afecteze.

In plus, organismul tau o sa intre intr-o stare de panica, e posibil sa pierzi mai multa masa musculara decat grasime si dupa perioade lungi de timp sa te simti slabita si tot o sa ai mai mult grasime pe tine decat ai vrea.

Ei personal sugerez varianta intermitenta in care manaci intre 12 la pranz si 6 seara si apoi nu mai mananci pana a doua zi la pranz.

| Apokales a răspuns:

Aproximativ un kilogram in 4 zile. 2000 de calorii arzi in medie pe zi, iar pentru un kilogram de grasime trebuie sa arzi cam 7000 de calorii, desigur mai pui si faptul ca te afli intr-o stare catabolica continua, deci...

P.S.: Vezi ca cei care au slabit prin water-fast au facut-o cu ajutorul unui medic nutritionist, n-au facut de capul lor. Chiar si acei actori, care s-au pregatit pentru cate un film si au mancat cate un mar pe zi sau 500 de calorii provenite din sparaghel, au facut-o supravegheati de un nutritionist.
Sunt mai old-fashion, ai putea spune asta, dar cred ca orice dieta sub 1500 de calorii este periculoasa, si mai ales slabitul in sine este considerat nesanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo tian ti-ai facut treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mai zica cineva că fanii BTS nu sunt retardați

| AlexCristi97 a răspuns:

Pai vei auzi, pentru ca orice fasting mai lung de o zi se face doar cu supraveghere medicala. Poti face intermitent fasting adica mananci de doua ori pe zi la interval de 4 ore astfel incat sa fie 20 de ore intre ultima masa a zilei si urmatoarea.
De asemenea, e bine sa faci si sport, nu doar dieta. Daca tii o dieta foarte stricta si esti si sedentara, corpul nu iti va consuma doar grasime, ci va lua si din masa musculara. Problema principala in cazul asta este ca muschii ard grasime, astfel incat mai putini muschi, mai putina grasime consumata. Daca tu folosesti 1500 de calorii zilnic sa traiesti, trebuie sa consumi sa zicem 1350 ca sa slabesti. Daca tii o dieta foarte stricta sau water fasting 2-3 zile, vei slabi 1-2 kilograme. Dupa aceste zile, iti scade si aportul de calorii necesar corpului, astfel incat dupa trebuie sa mananci si mai putin iar acele 1-2 kilograme se pun inapoi la fel de usor cum ai scapat de ele.
Cel mai sanatos este sa fii atenta la ce mananci si sa fii in deficit caloric de aproximativ 200, poti calcula pe internet caloriile daca vrei sa tii dieta dupa calorii. Daca nu, doar redu cantitatea de mancare si neaparat 0 zahar si 0 faina alba. Salate, gratare de pui si peste, legume verzi, astea trebuie sa fie baza alimentatiei.

| JulyDreams a răspuns:

Daca ai probleme de sanatate, e bine sa ceri sfatul unui medic inainte sa incepi cu postul negru.
Se incepe treptat. Nu o perioada mare din prima. Incerci o zi pe luna la inceput.
Cand reincepi sa mananci, introduci alimente noi treptat. La primele mese de la inceput, mananci legume fierte, paine, branza slaba, ciorba. Dupa cateva zile poti incepe sa mananci carne slaba si alte alimente care se digera mai greu.
Se slabeste repede cu postul negru, insa poti avea probleme cu sanatatea daca nu o faci cum trebuie.

| MeMe123 a răspuns:

Stii, daca ar exista solutii sa slabim si sa stam lelea in acelasi timp, am fii toti slim fit. FARA MISCARE, EXERCITII FIZICE, NU SE SLABESTE! Bagati toate mizeriile in voi care nu fac decat sa va slabeasca sitemul imunitar si tot ce tine de metabolism si dupa nu mai scapati de probleme de sanatate. sport tati, sport. acasa, afara, la sala, la inot orice e bine venit.