| FurMoon a întrebat:

in vara lu' 2013 am slabit aproximat 20 kg in 2 luni (70-50 aproximativ). Apoi cand am mers la mare am mancat ca o sparta,in fine,nu prea m-am ingrasat,dar cand am tinut "dieta",nu am mancat nimic,toate vitaminele din corp si calciu,fier, astea eram sub limita, dar am inceput sa mananc normal.Acum 1,65 inaltime si 55 kg,insa sunt grasuta, pentru ca am oase foarte grele, si in ultimul timp sunt ceva de genul"Gata! nu mai mananc nimic!" dupa 2 ore caut prin frigider..si seara stau si intru in depresii legate de chestia asta,dar totusi m-am hotarat sa ma tin bine de asta, insa intrebarea mea e alta, la cate kilograme ar trebui sa ajung ca sa fiu...perfecta?(nota:nu vreau raspunsuri gen:esti prea mica sa slabesti-14 ani, sau ai o greutate buna, sau de ce iti pasa de ce zice societatea? ..eu fac asta pentru mine, nu pentru altcineva)Dar totusi, de ce nu ma simt bine in corpul meu? Niciodata nu m-am simtit.Acum sper sa intelegeti ce-i cu intrebarea si rog seriozitate...

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sportul contează doar 30%, alimentaţia corectă e cheia succesului. Trebuie să renunţi la prăjeli, grăsimi, dulciuri şi băuturi acidulate. E important să iei trei mese principale, la ore fixe, şi două gustări. De exemplu, la micul dejun (07:00-08:00), poţi mânca două felii de pâine neagră prăjită cu puţin unt şi o cană de lapte sau de ceai, sau două banane, un iaurt cu biscuiţi, fructe uscate. Pe la ora 11:00, poţi lua o gustare, cum ar fi un fruct, sau o prăjiturică micuţă de maxim 100 kcal, un baton Fitness sau biscuiţi Belvita. La prânz (12:30-14:00) trebuie să mânânci consistent, ca de exemplu peşte la grătar cu legume, supă, piure de cartofi cu salată de varză, cartofi copţi, ficăţei de pui fierţi, piept de pui la grătar sau fiert, iaurt degresat (la LIDL sunt foarte bune). Apoi, iei următoarea gustare pe la ora 15:00-16:00, care trebuie să fie asemănătoare cu prima (din alimentele pe care ţi le-am enumerat). La cină, (18:00-20:00), poţi mânca pilaf, sau piure de cartofi, peşte cu legume, cam la fel ca şi la amiază. Bea zilnic minim 2 litri de lichide, indicat ar fi apă plată cu lămâie sau ceai, ţine-te şi de sport, şi cu siguranţă vei vedea rezultate.
La 1.65, ar fi potrivit să ai 50-60 kilograme. Stai liniştită, că încă eşti în creştere. Nici nu trebuie să te stresezi prea mult cu dietele. Încearcă doar să respecţi cât de cât ce ţi-am scris.

O zi frumoasă!

1 răspuns:
| Cristi_Hordila_1991 a răspuns:

Sport, mancare sanatoasa, mananca cat mai dimineata, seara daca tie foame bea apa, ideal ar fi sa ai in jur de 20% grasime in corp, nu mai fi stresata. Nu mananci samatos, destul si esti stresata? cum sa te simti bine
Sper ca ti-am fost de ajutor
Este o emisiune pe Prima Tv Ajutor vreau sa slabesc. Dau sfaturi bune cum sa mananci si alte chestii, nu cred ca mai e pe tv dar cauta pe youtube
Bafta