| ingerasroxana a întrebat:

In cate ore trebuie sa imi fac vaccinul antitetanos? Dau funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar ce s-a intamplat? Vaccinul antitetanos se administreaza, de obicei in urgenta (la camera de garda), pentru a preveni o infectie foarte grava cu o bacterie numita Clostridium tetanii, germene care se gaseste in pamant sub forma de spori.

| dannyel86 a răspuns:

Vaccinul se face cat mai repede posibil de la data la care ai suferit accidentul ce necesita administrarea acestui vaccin. O singura data se face vaccin.