| Andreea1095 a întrebat:

In caz ca as avea sindromul ovarelor polichistice s-ar putea vedea la un control ginecologic? Am fost la consult si cand eram virgina si cand nu am mai fost si la ambele ecografii mi-a zis ca ambele ovare sunt in regula dar mi-e frica pentru ca am menstruatia foarte dereglata si am avut si amenoree primara timp de 2 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Da, la o ecografie endovaginală (nu din aia cum vezi la graviduțe, cu camera plimbată pe burtică) se vede clar dacă ai ovare micropolichistice sau nu. La virgine nu cred că se face, pentru că presupune introducerea unei sonde intravaginal, dar dacă am dedus bine și nu mai ești virgină poți merge acum la control ca să te lămurești. Costă în jur de 80-100 de lei. Nu ai de ce să te temi pentru că nu e așa de neplăcut cum se descrie pe internet, e o procedură normală pentru o femeie modernă care ține la sănătatea ei. Nu doare deloc, nu afectează cu nimic și îți oferă informații prețioase legate de sănătatea aparatului tău reproducător.
Sindromul ovarelor polichistice include și alte simptome. Rezistența la insulină, pilozitate excesivă, lipsa ovulației, dereglări menstruale etc. Mergi la control să vezi dacă sunt chistulețe pe ovare și mai apoi vei face investigații și vei primi și tratamentul potrivit.
Multă sănătate!

| Andreea1095 explică (pentru Lola05):

Multumesc pentru raspuns.Am fost la un consult si dupa ce mi-am inceput activitatea sexuala.Atunci am facut aceasta ecografie si a zis ca ovarul si uterul sunt in regula.

1 răspuns: