| Andreea1095 a întrebat:

Eu nu am avut menstruatie timp de 2 ani din cauza ca am slabit brusc si mult si in felul asta s-a produs o dereglare hormonala. Dupa aproximativ un an si jumatate de tratament mi-a revenit.Luna trecuta a tinut doar 2 zile si luna asta mi-a venit azi.Intrebarea e, s-ar putea ca aceasta lipsa a menstruatiei sa imi fi afectat posibilitatea de a face copii? acum 3 zile am fost si la un consult ginecologic si in urma unei ecografii, doamna doctor mi-a spus ca am un uter retrovers si ambele ovare in regula.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric lipsa menstrei inseamna lipsa ovulatiei si a ovulului, deci, imposibilitatea de a ramane insarcinata.
Daca mai iei in greutate, poti sa-ti revii si menstra isi reia cursul normal cu sanse mari sa ramai gravida si sa ai o familie normala si sanatoasa.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Se poate sa ai probleme in a ramane insarcinata si fara sa ai nici-o problema de sanatate vizibila. Ca sa fii sigura ca poti sau nu poti ramane insarcinata iti trebuie un cosult detaliat in privinta asta. Uterul retrovers nu are efect asupra acestui fapt.