| Toni9 a întrebat:

In ce alimente se gaseste cea mai mare cantitate de vitamina C?
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cosimina a răspuns:

Fructele citrice (lămâie verde, lămâie, portocală, grepfrut), tomatele și cartofii sunt surse comune și foarte bune de vitamina C. Alte alimente care sunt bune surse de vitamina C includ papaya, broccoli, varză de Bruxelles, coacăze, căpșuni, conopidă, spanac, pepene galben și kiwi. De asemenea, merișoarele și ardeii iuți sunt surse bogate în vitamina C.

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Există o mulțime de alimente bogate în vitamina C :
Ardeiul gras, conopidă,kiwi,roșii, usturoi, țelină, castraveți, grapefruit, portocale, ananas, caise, banane, porumb, etc.
Sănătate!

| TheStranger a răspuns:

In fructe! happy

| Notty a răspuns:

Portocale,lamai, capsuni, rosiile, varza, mandarinele, maces si mai ales in fructele de culoare rosu inchis. sper ca team putut ajuta. funda?

| Sperciuc_Dima_1984 a răspuns:

Cantitatea de vitamina C din alimente provenite din plante depind de:
varietatea exactă a plantei,
condițiile solului
climatul în care s-a dezvoltat,
perioada de timp dintre recoltare și consumare,
condițiile de păstrare,
metoda de preparare. Gătitul în general, se presupune, distruge vitamina C - vedeți secțiunea despre Prepararea alimentelor.
Următorul tabel arată abundența relativă a vitaminei C în plante crude. Cantitatea este exprimată în mg la 100 grame de fruct sau legumă:
Sursă Cantitate
Billy Goat plum 3150
Camu Camu 2800
Cătină de garduri 2500
Măceș 2000
Acerola 1600
Amla 720
Jujuba 500
Baobab 400
Coacăză 200
Guava 100
Kiwi 90
Broccoli 90
Loganberry 80
Ardei iute 80
Varză de Bruxellss 80
Litchi 70
Persimmon 60
Papaya 60
Căpșună 60
Sursă Cantitate
Portocală 50
Lămâie 40
Pepene galben 40
Conopidă 40
Grepfrut 30
Zmeură 30
Tangerină 30
Mandarină 30
Fructul pasiunii 30
Spanac 30
Varză verde crudă 30
Lămâie verde 20
Mango 20
Pepene Honeydew 20
Tomată 10
Afină 10
Ananas 10
Pawpaw 10
Strugure 10
Caisă 10
Sursă Cantitate
Prună 10
Pepene roșu 10
Banană 9
Morcov 9
Avocado 8
Măr sălbatic 8
Piersică 7
Măr 6
Mură 6
Sfeclă 5
Pară 4
Salată 4
Castravete 3
Vânătă 2
Smochină 2
Afină 1
Pepene cu coarne 0.5
Moșmon 0.3