| Pisicutzasoft a întrebat:

vreau sa stiu in ce alimente se gaseste vitamina B16, si B1 daca se poate, google nu m-a ajutat.
va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Am gasit ceva aici de B16:
http://forgetmedicine.com/vitamin-b16.html
carne
Legume verzi
ficat
fasole
cereale boabe
Vopsirea orez
Drojdie de bere
cereale
seminte
(asa mi-a tradus google) :D

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Gasesti si despre B1 tot in link-ul de mai sus.

| anonimg a răspuns:

Pentru ca problemele semenilor mei sunt ca si problemele mele, am mers cat am putut de departe sa caut un raspuns favorabil.
Iata raspunsul pe care l-am primit in engleza:
"Thank you for writing. I forwarded your note to the doctors for a quick answer. Here it is:

"So-called Vitamin B 16 is not a vitamin. It is a food supplement marketed for athletes. It is a derivative of glycine and also known as dimethylglycine, N, N-Dimethylglycine, dimethylamino acetic acid, N-methylsarcosine or DMG.

There are no known illnesses due to deficiency of this substance. It is a commercial product with no evidence base to support its use. It is from the food group classified for "G" consumers – GULLIBLE consumers!"

I hope this helps.

Judy A. Thomsen
Correspondence Editor
Adventist Review/Adventist World
12501 Old Columbia Pike
Silver Spring, MD 20904
thomsenj@gc.adventist.org

Deci vitamina B16 nu este e fapt vitamina, ci este un supliment alimentar.
Probabil asa se explica si faptul ca este gasita atat de rar chiar si pe internet.

| DraudeS a răspuns:

B16 nu gasesti, doar in farmacii, sau in lucerna. Iar pentru B1: Salata verde, Telina, Ananas, Usturoi, Porumb, Struguri, etc.

Sanatate!