| Dandelion7 a întrebat:

In ce circumstante poate ajunge un om la spitalul de psihiatrie? Si ce i se intampla acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Un om poate ajunge la psihiatrie pentru evaluare si diagnostic complet (la recomandarea medicului de familie sau al altui medic specialist de exemplu), poate ajunge ca urmare a unei sentinte (cum sunt cei internati in spitalele de maxima siguranta) sau in urma unei urgente (crize, tentative de suicid, etc).
In mod normal acolo sunt in primul rand calmati (in cazul in care sunt agitati), evaluati, diagnosticati si eventual tratati. Si cand spun tratati ma refer ca sunt ajutati sa iti mentina boala sub control, pentru ca exista boli ce nu se pot vindeca sad
La ora actuala legislatia permite un nr maxim de zile de internare in sectiile de psihiatrie, pana acum ceva ani acest lucru nu era specificat, motiv pentru care multi au fost uitati de apartinatori in spitale.

34 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu internare facuta de un medic psihiatru sau cu hotarare judecatoreasca.
Va fi studiat si tratat pentru ameliorarea bolii de care sufera, ca la orice alt spital, in saloane cu mai multe paturi.
Bolnavii agresivi si periculosi sunt tinuti separat, inchisi de restul pacientilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic... atunci cand are probleme psihice.

in general primeste tratament cu diverse pastile extrem de puternice

| CuriousStuff a răspuns:

Daca are probleme psihiatrice grave... Este supravegheat si tratat.

| seth2016 a răspuns:

Daca va mai certati va internez pe amandoi rolling on the floor

| UzOm a răspuns:

Nimic special, doar niște experimente cu diverse medicamente (ATENȚIE! Medicamente ce nu au rol pentru a le vindeca/calma boala psihică.) pe sărmanii suferinzi.

| Oana92 a răspuns (pentru UzOm):

Aberezi. In mod normal si legal cei care participa la testari de medicamente o fac cu buna stiinta. Exista si exceptii si in ultimul timp au iesit destule la suprafata, dar nu e o regula generala. Nu inseamna ca daca ajungi intr-un spital de psihiatrie vei fi expus experimentelor sau vei fi inchis, batut, torturat sau mai stiu eu ce. Nu mai luati de bune toooate teoriile conspiratiei marca antena3 &co.

| UzOm a răspuns (pentru Oana92):

Teorie? Hahaha! Tu de unde crezi că are respectivul medic bani pentru excursii de 5 stele în țările dezvoltate? Asta nici măcar nu are legătură cu conspirația, ci cu singurul fapt că "îngerul morții" nu mai are pe cine face experimente. Cobaii care se lasă de bună voie cer sume fabuloase, în special în SUA. Și atunci ce faci? Stai să cauți cobaii pe care o să se ducă o parte din bani făcuți din încheierea de contracte cu respectivele farmacii/producători de medicamente, sau o să te folosești de arsenalul care oricum nu are așa de mare importanță în societate? Adică să fim cinstiți, cum îi vedem pe cei cu probleme mintale? A da, NU-I VEDEM DELOC! Experimente "forțate" pe oameni s-au făcut și încă se mai fac deoarece iese profitul mai bun și efectul psihologic este cu mult mai puternic decât atunci când cobaiul a venit de bunăvoie. Eu nu știu din ce viitor îmi scrii, dar în prezentul ăsta lucruri nu sunt tocmai roz, ci mai degrabă negre.

| Oana92 a răspuns (pentru UzOm):

Aham...

Si, te-ai gandit sa te tratezi si tu la psihiatrie? Acolo e locul paranoicilor...

| UzOm a răspuns (pentru Oana92):

Probabil a ignoranților ce tocmai au ieșit din peșteră.

| Dandelion7 explică (pentru UzOm):

Am o curiozitate aparte pentru ce se intampla in spitalele de genul pentru ca nu poti gasi nicio informatie publica

| UzOm a răspuns (pentru Dandelion7):

Și eu caut informații publice la orice, de la primul om pe lună, la secretele Cavalerilor Cruciați și a Sfântului Graal, dar nu găsesc. Iar dacă găsesc, ori sunt false, ori sunt eronate. Dacă cunoști sau ai face cunoștință cu cineva care a fost internat/ă într-un astfel de loc, ți-ar explica mai bine cum stă treaba. Oricum ce a zis Oana92 a avut dreptate. Nu CHIAR în toate spitalele întâlnești astfel de orori.

| Dandelion7 explică (pentru UzOm):

Stiu, am discutat o data virtual cu o tipa care a fost intr-un astfel de loc, dar n am avut foarte mult timp la dispozitie. In orice caz a fost bun si atat.

| UzOm a răspuns (pentru Dandelion7):

Sigur nu te-a mințit? Cei cu probleme mintale tind să aibă un comportament imatur. Dacă discuți cu unul/una, încearcă ca acea persoană să fie capabilă de o conversație fără a întâmpina tot felul de probleme.

| Dandelion7 explică (pentru UzOm):

Nu. Era lucida ea. A fost internata pentru ca a vrut sa se sinucida de mai multe ori dupa ce i-a murit familia intr-un accident.
Adica era doar depresiva dar daca incerci sa te sinucizi si esti prins tot esti dus la psihiatrie.

| UzOm a răspuns (pentru Dandelion7):

Urâtă situație.

| Oana92 a răspuns (pentru Dandelion7):

Ce informatii publice iti trebuie? Teminati ma cu toate rahaturile astea de mistere pe care le cautati. Nu se intampla nimic iesit din comun, nu face nimeni experimente pe ei, nu ii tortureaz nimeni. In spitalul in care mi-am facut eu practica exista o minisala de sport, un atelier de ergoterapie, au jocuri, fac terapie, aveau intr-un timp Biserica. Voi realizati ca majoritatea au apartinatori care ii viziteaza, ca intr-un spital lucreaza zeci de oameni si ca ar fi un risc enorm ca cineva sa se joace cu astfel de lucruri? Cea mai nasoala chestie ce li se intampla e faptul ca sunt trimisi la izolare daca devin agresivi, iar locurile alea nu sunt chiar ca in filme, si anume camere capitonate, si exista riscul sa se raneasca. Dar asta e situatia spitalelor din Romania, nu doar a celor de psihiatrie.
Iar "experimentele" care se pot face "pe ei" si care sunt realizate de medici sau psihologi presupun, de cele mai multe ori, doar niste interviuri cu ei. In niciun caz torturi sau chestii de genul asta. Un experiment care nu respecta drepturile omului si care incalca chiar si cel mai mic principiu de etica nu poate fi prezentat public si deci e inutil. Restul de povesti sunt doar atat, povesti!
Aaaa, ca au aparut cazuri de pacienti batuti, ca medicii vorbesc urat cu unii din ei? WOWWWW! Suntem in Romania, asta se intampla si la UPU Pediatrie, nu doar la psihiatrie.

| UzOm a răspuns (pentru Oana92):

Eu nu am spus de torturi clasice. Eu am spus că li se bagă tot felul de medicamente inutile ce nu au de-a face cu tratamentul lor normal. Persoana cu care am vorbit mi-a spus că îi se dau 4-5 tipuri de medicamente la spital, iar când va fi externată, respectivul doctor îi prescrie 2-3. Undeva nu iese matematica...

| Oana92 a răspuns (pentru UzOm):

Da, bai, sunt eu ignoranta si idioata. Imi cer scuze ca mi-am permis sa contrazic asa opinii argumentate si bazate pe dovezi.

Acum eu zic sa te ascunzi, toate organizatiile pe care le-ai demascat in momentul asta te vor cauta pentru a te trimite cu o nava spatiala pe Pluto. Un om care si-a dat seama de atatea secrete trebuie categoric tinut la distanta!
Macar vom sti ce s-a intamplat cu tine daca nu mai intri pe aici.
Asta, sau te-au prins si fac experimente pe tine!

Sa nu uiti sa te tratezi pentru orice boala la vraci, in munti, departe de civilizatia in care nu te poti incredere de niciun fel pentru ca toti oamenii au interese ascunse si sunt platiti de SUA sa ii anihileze pe cei care sunt atat de destepti incat le afla secretele.

| Oana92 a răspuns (pentru UzOm):

Logica ta este ....de necrezut!
Deci asta inseamna ca daca atunci cand ai pneumonie si esti in spital si iei 5 pastile si cand te externezi mai iei doar 3 (pentru ca apropo, de aia te externezi, ca esti mai bine) clar ai fost supus unui experiment.
Te-ai gandit ca poate in spital ia 5 pentru ca e in plina criza si cand e externata (si deci criza a trecut) are nevoie doar de medicamente care sa ii mentina boala sub control? Sau ca pana se gaseste un tratament potrivit pentru o persoana este necesar sa incerce mai multe variante de medicamente din acelasi spectru? Nu, nu te-ai gandit la asta, pentru ca tu vezi conspiratii peste tot!

| Dandelion7 explică (pentru Oana92):

laughing) eu nu am zis de niciun experiment. Am zis doar ca nu gasesc informatii publice despre ce se intampla in interior, nu ca as banui ceva necurat.
Vreau doar sa nu am o parere gresita pentru ca una sunt filmele una este realitatea, una e America, una e Romania, stii. Sunt doar curioasa despre detalii reale atat

| UzOm a răspuns (pentru Oana92):

Și tu probabil nu te-ai gândit că nu fac referire doar la România! În țările cu regim totalitar precum Rusia, China, Coreea de Nord etc și în cele sărace precum Angola, Somalia, Madagascar etc, tu ce crezi că se petrece? Aici mass-media (țările cu totalitarism politic) este controlată ÎN TOTALITATE de către stat, fiind foarte ușor să influențeze și să manipuleze opiniile publice. Deci, NEMA informații despre ce se petrece la ei. Oricum, dacă tu crezi că asta este conspirație, somn ușor și vise plăcute. Nu știu ce practică ai făcut tu, dar nu cred că ai făcut precum "Felix Sima". Se pare că îți place să arunci cu diagnoza în toate colțurile. Prea imatur, prea ca la țară.

Și apropo, pentru binele tău încearcă să mai citești și istorie. Nu strică!

| CuriousStuff a răspuns (pentru UzOm):

Termina ma. Aberezi in totalitate. Tu ai idee de ce s-ar face macar experimentele de care vorbesti tu? Ar face medicii doar asa, de nebuni? Cine ii plateste sa faca experimentele alea? Firmele de medicamente? Pai si alea cum pot sa publice studiul daca nu respecta etica medicala? Si cu ce le-ar ajuta un studiu nepublicat? Ce zice Oana e perfect real si adevarat. Si eu am fost prin clinici de psihiatrie. Nu sunt cele mai bune conditii in spitalele si clinicile de psihiatrie, dar in Romania nu sunt nici in salile de operatie si ATI... Acum se mai misca ceva. Cat despre felul in care se face interactiunea dintre cadrul medical si pacient. Nu difera o clinica de psihiatrie de orice alta sectie dintr-un spital. Vorbesc de spitale de stat, ca la privat nu stiu cum e.
Nu se mai fac experimente pe oameni de zeci de ani buni. Poate sunt cazuri extrem de izolate prin unele tari, dar ma indoiesc. De ce ar vrea cineva sa faca un studiu daca nu il poate publica? Unde e mandria lui. Habar nu ai despre ce vorbesti. Du-te si citeste despre teoriile conspiratiei unde vrei tu dar nu te mai da mare buric al pamantului cu ele.

| UzOm a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ușor purel că te izbești de utopie.

| CuriousStuff a răspuns (pentru UzOm):

Utopie? Vorbesc in cunostinta de cauza, am fost si am vazut cu ochii mei ce e acolo, tu aberezi pentru ca ai citit ceva pe net. Cine se izbeste de utopie?

| UzOm a răspuns (pentru CuriousStuff):

Tot tu, fiindcă la nivel MONDIAL, lucruri de genul se întâmplă. Dacă tu crezi că găsești informați despre orice lucru pe internet, în special știri despre o țară anume, înseamnă că ori ești un creștin pupător de moaște, ori ești un dezinformat total. Tu ai fost doar într-un loc, nu în toate... E o diferență de la pământ, la lună.

| CuriousStuff a răspuns (pentru UzOm):

Nu are nici o noima sa faci un studiu pe care nu il poti publica si ca sa-l publici trebuie sa fie etic la nivel MONDIAL. Putina logica nu strica. Toti doctorii vor sa fie publicati in revistele cele mai mari, care intamplator sunt internationale. Si trebuie sa ai un studiu extrem de bun, complet si corect din toate punctele de vedere ca sa ajungi acolo. Altfel nu are rost. Nimeni nu face studii de nebun, pentru ca e un consum de resurse si energie degeaba. Nu ii finanteaza nimeni sa faca ceva care nu poate fi publicat, intelegi? Totul se rezuma la publicarea studiului. Degeaba o firma de medicamente trebuie sa-si testeze un produs nou pe pacienti ca sa il poata vinde, daca testarea asta nu e etica nu poate sa faca studiul public, si astfel il face degeaba (consuma bani facandu-l) si tot nu-si poate vinde produsul. Vezi unde bat? Nici naiba nu ar face ceva pe gratis si sa mai bage si bani in acel ceva chiar daca nu ii iese nimic pe urma, sau de nebuni.

| UzOm a răspuns (pentru CuriousStuff):

Gratis? Am zis eu de așa ceva? Nimic în lume nu se face gratis. Bani îi pot obține DE LA STAT, mai ales dacă statul este interesat de asta! Am scris ceva despre statele cu regim totalitarism unde acțiunile statului stau ascunse în borcan, fără să știe lumea ce se întâmplă.
*Teorie proprie* Firmele care produc medicamente dau pe gratis respectivul medicament *medicului*, care la rândul său le testează gratis pe bolnavi. Medicamentul este un experiment reușit? Medicul respectiv este compensat de către firma respectivă, iar firma își poate începe producția pe bandă. Nimic ciudat!

PS: Oricum nu încerc să te conving cu nimic, cum nici tu nu o să poți. Trebuia să scriu de la început că ăstea sunt teorii proprii... Scuzele mele!

| CuriousStuff a răspuns (pentru UzOm):

Acea firma trebuie sa prezinte experimentul/studiul public ca sa le poata vinde. Daca statul e asa corup nu mai are rost sa faca studii deloc. Esti complet lipsit de logica.

| UzOm a răspuns (pentru CuriousStuff):

Și tu de realitate...

| Dandelion7 explică:

Trebuie sa stai in permanenta in spital pe durata tratamentului? Nu exista optiuni in care sa poti merge de exemplu la unitatea de invatamant sau slujba in paralel?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dandelion7):

Daca boala necesita internare nu mai poti sa mergi nicaieri pentru ca e ceva grav sau care necesita supraveghere.

| Dandelion7 explică (pentru CuriousStuff):

Stii multe pe tema asta?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dandelion7):

Nu extrem de multe. Doar chestii elementare din medicina.

| Patrick6996 a răspuns:

O persoana ajunge la spitalul de psihiatrie daca are probleme mintale, (dementa, psihopatie etc.) unde va fi tratat (terapie, medicamente etc.)