| eusuntbaiatuldiz a întrebat:

In ce condiții se fac hematoamele cerebrale? Si care ar fi simptomele mai avansate care duc spre coma? Ai fi incoerent in scris și vorbit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| popescuhertz a răspuns:

Simptomele mai avansate ale unui hematom cerebral care pot duce spre coma pot include:

Pierderea constientei.
Dificultati de vorbire sau de exprimare.
Probleme de vedere.
Dificultati de coordonare si echilibru.
Confuzie sau modificari ale comportamentului.
Convulsii sau crize epileptice.

Daca persoana afectata prezinta oricare dintre aceste simptome, este important sa se solicite imediat asistenta medicala.

In ceea ce priveste incoerenta in scris si vorbit, acestea pot fi semne ale unei leziuni cerebrale grave, dar nu sunt neaparat simptome ale unui hematom cerebral. Incoerenta in scris si vorbit poate aparea in cazul unui traumatism cranio-cerebral sau al unei alte leziuni cerebrale. Este important sa se solicite asistenta medicala daca apar aceste simptome, deoarece pot indica o problema de sanatate serioasa care necesita tratament.

| eusuntbaiatuldiz explică (pentru popescuhertz):

Și cum faci diferența între anxietate și un hematom cerebral? că de azi am o presiune așa pe cap, dar fara niciun simptom spus de tine mai sus. E posibil sa fie și de la stres, sa aștept alte simptome?