| Rockat a întrebat:

In ce consta o alimentatie sanatoasa (14-16ani)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pai fara sucuri acidulate, chiar daca par din portocale, fara McDonald's, fara exces de ciocolata, prajituri sau dulciuri, in general si fara exces de pizza sau alte fainoase. Trebuie sa tii cont ca organismul este inca in formare, ai nevoie de toate elementele, mai ales ca si activitatea intelectuala este intensa (examene) dar sa nu faci exces de nimic. Nu e cazul sa manaci numai legume sau numai fructe (si asta inseamna tot un exces) pentru ca orice dezechilibru poate da probleme serioase la varsta asta. Deci cheia este "echilibrul", fara excese de niciun fel.

| irinuk28 a răspuns:

Mesele principale ale zilei (mic dejun, pranz si cina) respectate cu putinta, fructe si legume, pentru a te incarca cu vitamine si bineinteles 2 litri de lichide(insa fara bauturi din comert sau cu acid).Cam asta ar fi tot.Bineinteles si un stil de viata activwinking.

| vilonist44 a răspuns:

O alimentatie sanatoasa consta in alimentarea a citor mai multe fructe si legume in asta intra si sportul trebuie sa maninci la anumite ore fara fasfuduri(cite un cartof pai se mai sepoate)sa nu maninci lacom.iti recomand cit mai multe lichide(funda)daca o consideri ca o merit

| mihaialexandru16 a răspuns:

O alimentati sanatoasa nu consta numai in a mancat fructe si legume. mananca regulat ( mic dejun, pranz si la cina doar un fruct sau o leguma)zilnic fa exserciti cel putin 30-40 min.

| ToxicKid a răspuns:

Fructe, legume și apă, de obicei plată, cea minerală dizolvă unele vitamine.