| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta testul papanicolau? Cat dureaza pana primesti rezultatele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Pe scurt: mergi la un medic ginecolog pentru un consult, te asezi pe masa ginecologica, se face o recoltare nedureroasa din canalul cervical si de pe colul uterin dupa care se trimite la un laborator. Rezultatele vin dupa intervale diferite in functie de la borator, nu ar trebui sa dureze mai mult de 3-4 saptamani. Recoltarea in sine a probei dureaza maxim 3-4-5 minute.

| Leea1234 a răspuns:

A spus laur tot ce era de spus! e doar iti urez, sanatate ca-i mai buna decat toate!

| Irina a răspuns:

In completare. eu am primit in termen de 7 zile rezultatele.

| Micle_Bianca_1997 a răspuns (pentru Laur):

Rezultatu ti se spune si pe loc daca as ceva grav... si cel care vine pe foaie este in functie de 1 saptamna sau 2