| izvordemunte a întrebat:

In ce mod actioneaza analgezicele? Pentru ca ele calmeaza orice durere, de fapt asta inseamana ca actioneaza asupra sistemului nervos? Pentru ca evident ca nu au nici un efect asupra cauzei durerii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| K.Samuel a răspuns:

Sunt doua tipuri de analgezice:
1. Cele care blocheaza producerea de prostaglandine in organism (substanta chimica care produce senzatia de durere) ex. Aspirina
2. Cele care blocheaza semnalele nervoase care provoaca senzatia de durere sa ajunga in creier. ex. Morfina

2 răspunsuri:
| εїз a răspuns:

Nu, nu actionează asupra sistemului nervos.
De exemplu cînd iţi este rău şi eşti răcit, atunci iei analgezic, şi ţi se duce şi temperatura, şi toată răceala într. un foarte scurt timp.

Şi nu, nu este pentru dureri, nu are absolut nici o treabă.
Baftă!

| izvordemunte explică:

@Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Acelea sunt antipiretice. Analgezicele puternice au si actiune antipiretica.