| imihaistoian a întrebat:

Celulele sistemului nervos se regenereaza?

4 răspunsuri:
| LovellyAngel a răspuns:

Nu, neuronii sunt singurele celule din organism care nu se pot inmulti. Sunt hranite de catre celulele gliale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate neuronii nu se regenereaza, in schimb, nevrogliile, care sunt celule suport pentru neuroni se regenereaza, ele sunt singurele celule ale sistemului nervos din care pot rezulta si tumori.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Nu. Neuronii nu au capacitate de diviziune. Odata morti, morti raman!

| anne1997 a răspuns:

Nu. Pe cat imbatranesti mai mult, pe atat iti piaezi neuronii.