| PringAloe a întrebat:

Cum ar fi fost omul daca s-ar fi nascut fara sistem nervos? Si aici ma refer la partea care se ocupa cu simtul durerii (durere ca ce-a pe care o simti cand te lovesti), ar fi fost mai bine sau mai rau?

Răspuns Câştigător
| DonEduardo a răspuns:

Mai rau. Clar. Da, durerile sunt extrem de neplacute, insa iti semnaleaza ca ceva nu e cum trebuie, iar daca n-ai sti ca exista lucruri care nu sunt cum trebuie in organismul tau, atunci ele ar prospera si tu ai claca.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt persoane care nu resimt durerea si frigul. Nu stiu ce denumire are acea boala.
Cunosc eu o persoana in cartierul unde locuiesc care, fie vara fie iarna, umbla imbracat sumar, in maiou, tricou si pantaloni scurti si zice ca el nu simte frigul si nici durerea daca se loveste de ceva.

| Yparisa a răspuns:

Mai rău. Am muri mai repede, ne-am răni fără să ne dăm seama. Durerea are și ea un rol.

| Cristi72992859 a răspuns:

Ar fi rau, durerea ne poate impiedica sa facem lucruri potential periculoase, ne poate da semne cu privinta la anumite boli/ infectii grave