| Florena26 a întrebat:

Țin dietă de aproape 3 luni (menzionez am ținut-o strict, fără nici o abatere) pâna acum am reușit să dau jos 18 kg, dar mai am 21 kg.În utima vreme am poftă de dulciuri și m-am gândit sa-mi fac o zi în care mananc ce vreau, un fel de Cheat day (o dată pe lună sau chiar și mai rar), pentru a ameliora pofta de dulce sau alte pofte.Doar că am o întrebare după ce țin cheat day-ul slabesc în continuare dacă îmi reiau dieta sau voi stagna? Îmi afectează ritmul de slabit, adică voi slabi mai putin dupa cheat day? Ţinând cont că mai am de slabit mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O dieta odata stricata, dureaza inca 3 saptamani sa o restabilesti.
Ori te tii serios de ea, ori nu mai faci nimic.
Posta de dulce dureaza 2-3 saptamani pana dispare, iar dulcele ti-o poti lua din fructe proaspete, nu din zaharuri si prajituri.
Daca te-ai apucat de slabit, nu strica ceea ce ai inceput, ca se schimba tot metabolismul, chiar si pentru porcariile mancare intr-o singura zi.

| Donsavas a răspuns:

Asta tine de metabolismul tau. Dependenta de dulciuri, problemele psihice ce tin de slăbit se pot trata psihiatric. Antidepresivele taie apetitul, te slăbesc si te fac sa te simti bine oricum ai arata. Dacă ești în depresie, recomand.

Răspuns utilizator avertizat
| seularts a răspuns:

Eu zic sa te abtii, pentru ca iti creezi un precedent si apoi o sa iti justifici sa repeti cat mai frecvent obiceiul respectiv. Si cat ai zice "prajitura" o sa halesti 10 ciocolati pe zi si 3 totrturi fara sa le respiri!