| 6Anonim9 a întrebat:

Am un caine de talie mare care e foarte agresiv cu strainii care intra pe teritoriul lui. Azi a venit veterinarul sa-l vaccineze antirabic, dar eu nu eram acasa. Mi-a zis mama ca nu a avut cum sa se bage in tarc sa-l vaccineze, asa ca a vaccinat o bucata de sunca pe care i-a dat-o cainelui. Se poate sa faca asta? E valabil vaccinul?
Si inca o dilema. La alt catel pe care l-am luat anul trecut de pe strada nu i-a facut vaccinul ca a zis ca n-are cip. Eu nu stiam asta. Dar este asta un motiv sa nu-l vaccineze antirabic?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu stiu cat de ok a procedat veterinarul. Acel vaccin contine virusul rabic, dar amortit, iar celulele albe ale cainelui il depisteaza si il omoare, iar apoi celulele albe stiu cum arata acel virus si asa nu o sa se mai imbolnaveasca cainele. De aceea el trebuie administrat in anumite conditii, si nu cred ca asa a fost corect administrat, pentru ca acel virus cand intra in contact cu sangele cald, el reinvie.
Vaccinul anti-rabic se face doar daca este microcipat cainele, asta este legea. Dar unii veterinar fac si vaccinul, dar nu il trec pe carnetul de sanatate, doar iti spune tie, pentru ca este ilegal sa il faca fara sa fie si microcipat animalul.

| 6Anonim9 explică (pentru LaLaura):

Ok, multumesc! O sa-i pun cip cat de repede celuilalt.

| 6Anonim9 explică (pentru LaLaura):

A fost o eroare, dar cu siguranta acel veterinar va plati cu unele sanctiuni. Am discutat cu alt veterinar, o sa vina chiar maine sa-i puna cip si vaccin aluia mic si sa-l vaccineze pe asta mare. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Pentru agresivitate botnita( o bucata luunga de tifon indoata bine in jurul botului si pe dupa cap sa nu o poate scoate)
E prima data cand aud de vaccin prin consum..stiam ca doar la animalele de ferma sa poate administra vaccin per os( adica pe gura).Mai discuta si cu alti veterinari despre "tehnica" asta noua pentru ca eu sincer tare cred ca nu isi face efectu si germenul care trebuie sa ii declanseze formarea de anticorpi el fiind distrus de acidul gastrichappy
Daca nu are cip il rogi sa ii puna si sa il vaccineze... daca politia te opreste pe strada si il scaneaza si nu e inregistrat ajunge la ecarisaj si primesti si o amenda de toata frumusetea..si sunt tot mai dese controalele astea.

| 6Anonim9 explică (pentru Rocsid):

Ai inteles putin gresit. Am doi caini in intrebare. Asta mare e de la adapost, are toate cele, problema e doar vaccinul. Eu nu as fi fost de acord sa dea acel veterinar vaccinul, dar nu eram acasa din pacate. Am discutat cu alt veterinar si a zis ca o sa-i administreze dansul vaccinul, in sange. happy

| Ada78 a răspuns:

Www.e-pets.ro/sfatul/specialistului/pagina-1 Da-i pe "întrabă specialistul" si il intrebi :)