| Robeeert1 a întrebat:

In legătură cu "CONSUMUL DE MINIM 2 LITRI DE APĂ PE ZI". Vreau sa fiu lămurit odată pentru totdeauna, de când mă știu nu am consumat mai mult de 2 căni de apă pe zi (la propriu)- un ceai dimineața și poate dar nu mereu maxim o cana de apăin restul zilei; bine, se întâmplă să beau in unele zile suc in oraș etc, dar asta doar la interval de 2, 3 zile. Mereu am crezut că acești 2 litri de lichide cuprind mancarea, fructele samd consumate in ziua respectivă. De multe ori mă gândesc la faptul că nu consum apă si niciun alt lichid aproape deloc, că o să mă îmbolnăvesc samd, până acum(am 17 ani) am rămas perfect sănătos și ma simt ok, nu sunt obosit, amețit așa cum se spune că ești când nu bei apă. La cat de puține lichide consum ar trebui să fiu o stafida. Ce să fac? Când mă gândesc la 2 litri efectiv de apă mi se pare enorm, cred că m as umfla de la atâta ținând cont că este de 3 sau 4 ori mai mult decât consum acum. Explicați-mi mai bine va rog, dacă e atât de importantă apa, de ce sunt super bine până acum. Menționez că nu consum sucuri ca înlocuitor pentru apă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Iarna nu bei chiar 2 litrii, in schimb vara poate chiar si mai mult, de sete 1l il beau in 2 minute, chiar si acum iarna. Depinde si de organismul fiecaruia, de activitatile care le faci zilnic, daca faci sport sau nu. Gasesti pe net sa iti faci calculul in functie de cate kg ai, dar 2 l de apa ar trebui sa bea cineva la 60kg, ca barbat ar fi bine si mai mult. Nu e ca patesti ceva, nu patesti nimic, dar apa ajuta, gen uite-te la urina ta, daca e foarte colorata nu e bine, apa ajuta sa elimini toxinele, si la piele face bine, pielea are nevoie de apa mai ales in anotimpul calduros, deci depinde de mai multi factori, bine ar fi sa bei, eu am baut tot mai mult, gen in 8 ore de munca, 2l ii beau, dupa acasa pana seara, 1 jumate tot mai beau, dar aici difera de la organism la organism, fiecare cere diferit.

| RAY a răspuns:

CONSUMUL DE MINIM 2 LITRI DE APĂ PE Zi se refera la tot ce inseamna lichide, si eu la fel, dar mancam fructe, legume si ele au lichide multe sau daca bem un iaurt etc

in concluzie la lichide se refera nu doar la apa

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti bine "pana acum", problemele pot aparea si peste 10-20 de ani.

| dannyel86 a răspuns:

Un specialist in nutritie a spus foarte clar: bei apa numai cand ti-e sete!winking Organismul are mecanisme sa te anunte despre aceasta! big grin
Cei 2 litri de lichide sunt doar o recomandare, in ideea de a nu ramane desidratat in timpul zilei.
Apa se gaseste si in fructe si legume. Nu e necesar sa o masori cu sticla, pentru a te asigura ca te-ai hidratat cum ti se recomanda.

| WhiteLife a răspuns:

E bine sa încerci sa menții un volum de lichide normal, dar nu sa te forțezi. Eu dacă nu beau măcar 1, 5 l am dintr-o data dureri de cap. Fiecare persoana e diferita. Atâta timp cât poți e bine sa mai consumi lichide (rinichii au un volum de urina pe care trebuie să-l elimine zilnic), dar sa nu bei din obligație. Poți încerca o data la 2 zile sa mai introduci I cana de ceai, apoi o poți înlocui cu apa, iar luna viitoare mai poți adauga una și vezi cum te simți. Poți încerca să consumi lichide încetul cu încetul.

| mastadont a răspuns:

Bei apă doar atunci când simți nevoia, depinde foarte mult de corpul tău și de cât de hidratat este. Prin fructe și legume se acumulează apa necesară în organism. În principiu, senzația de sete este un semn că începe deshidratarea. Dacă nu simți că îți e sete atunci e ok. Fiecare este diferit, eu beau aproximativ 3 litri de apă pe zi dar nu prea consum fructe și legume.