| Mihaela_9625 a întrebat:

In luna august menstruatia mi-a venit pe data de 28. in septembrie pe 25.in octombrie pe 22 si luna aceasta de noiembrie pe 16. Ce se intampla? de ce a venit mai devreme? din ce cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Eu nu vad unde e problema? ti-a venit asa cum este normal sa iti vina, exact la 28 de zile happy Deci, nu ai nimic, este totul ok, normal.Asa ca stai linistita si nu te mai speria. daca numeri zilele din 28 aug pana pe 25 sept si asa mai departe, ai sa vezi ca sunt 28 de zile, deci inseamna ca e totul bine si ca ai o menstruatie regulata.happy

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Durata unui ciclu menstrual este de 28 de zile. Se accepta variatii cuprinse intre 21-40 zile. Prima zi a CM este prima zi a menstruatiei. Daca vei numara calendaristic zilele, vei vedea ca te incadrezi in limite normale (CM > 25 zile). Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/ce-este-menstruatia

caramela
| caramela a răspuns:

Ptr ca e un ciclu la 28 de zile, si vine asa pentru a se regla, asa am si eu, deci nu e cv de speriat sau de alarmat, eu in luna care imi vine pe 1, pana la sfarsit mai am o data. apoi vine urmatoarea luna la sfarsit, la inceput si eu imi faceam griji, dar am fost la medic si m-a lamurit, dar pentru linistea ta, te poti informa la medicul de fam/medic ginecolog...

| eueueueofda a răspuns:

Nu ne poti intreba pe noi din ce cauze mergi la medic.

| AleczR a răspuns:

Esti insarcinata.

| ruxyy a răspuns:

Ciclul dureaza in jur de 28 de zile nu ii anormal sa vina in fiecare luna cu cateva zile mai repede