| Radandam a întrebat:

In majoritatea cazurilor, hematomul cranian include amețeli și vărsături? Dacă nu prezinți simptomele astea nu ai hematom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar începi cu prostii, iar o sa ramai fără cont pentru spamm.
Tu chiar ești nebun sau te plictisești? Dacă aveai ceva tinere nu mai erai in stare sa fi asa de coerent, sa formulezi astfel întrebarea! E paranoia, sau tulburare ipohondrica, o forma cronica de ipohondrie.

| bookofknowledge a răspuns:

Ai vazut o vanataie? Daca da, aia e o echimoza in termeni medicali si apare cand vasele de la suprafata sunt afectate si dau o culoare mov, un hematom e asemanator doar ca in, loc sa fie afectate doar vasele de la suprafata sunt cele profunde(mai din interior) si muschi, un hematom nu e intotdeauna ggrav, de exemplu la unghi, dupa o lovitura puternica. O problema mai mare:Cum sa le deosebesti? hematomul acopera o suprafata mare fata de vantaie pentru aceeasi suprafata de lovire (se extinde fata de zona unde a fost lovit), pe deasupran :ecesita lovituri mai puternice si foarte des este mult mai vizibila colorata decat o echimoza, uneori chiar negru mov inchis foarte atragator la ochi, spre deosebire de movul din echimoze care e vizibil pentru ochi si atrage privirea dar nu la fel de tare.Pe deasupra e imposibil sa ai o echimoza daca nu ai semne de vanataie.

| Suntbaiat123456789 a răspuns:

Citește cu atenție ce îți spun: tu cred că ai fost la toți doctorii din localitatea ta dar ai ratat doctorul psihiatru. Ești nebun- nu o spun din răutate dar du-te cât mai rapid la un psihiatru deoarece ești nebun.
Sau varianta 2: ai o viață plictisitoare și nu ai ce face și de aia vi aici cu întrebări prostești. Hematomul nu se face așa ușor trebuie să te lovești destul de tare la cap ca să faci un hematom cranian. Du-te la psihiatru cât mai rapid deoarece acum tu te temi că ai hematom la cap, altădată o te temi că dacă urinezi îți cade penisul.

| Suntbaiat123456789 a răspuns:

Ți s-a spus de cel puțin 1000 de ori că ești ipohondru și ai probleme psihiatrice.