| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a întrebat:

In primul rand an nou fericit! Deci am ganduri obsesive,pentru simplul fapt ca i-am spus la un prieten ca nu am chef de el prin august,prietenul ala e mai periculos si de ceva timp tot imi vine in cap ganduri ca daca ma bate daca imi face ceva,am fost la psihiatru mi o zis ca am anxietate,gen am vise cum ma bate si tot asa Dar NU MA AMENINTAT NIMENI,DAR MI E SA NU MA BATA, gen oarecum sunt constient dar nu mi pot controla mintea si minut de minut ma gandesc, dar daca ma bate voi ce ziceti ca am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Când te apuca scenariile eu zic sa faci câte ceva. Singurul lucru: nu sta pe loc. Nu lăsa creierul sa se gândească la d-astea, obliga-l sa se concentreze pe altceva. Și bineînțeles ia pastilele.

9 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Anxietate. Te-a amenințat cu ceva de îți faci astfel de scenarii?

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Nirvanaaa):

Nu,dar mintea mea zici ca e, tot timpul imi fac scenari

| Nirvanaaa a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Scenariile se nasc din anxietate, ai tendința de a gândi lucrurile excesiv ca sa nu te prindă nepregătit. Trebuie sa rezolvi treaba asta. Psihiatrul nu ți-a dat niște sfaturi?

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Nirvanaaa):

Sfaturi nu, doar pastile

| Nirvanaaa a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Când te apuca scenariile eu zic sa faci câte ceva. Singurul lucru: nu sta pe loc. Nu lăsa creierul sa se gândească la d-astea, obliga-l sa se concentreze pe altceva. Și bineînțeles ia pastilele.

| dinaprilie a răspuns:

Ce zicem ca ai? Esti nebatut! Cam cat de rau te poate bate? De spital? De moarte? Ai cateva optiuni ce sa faci. Si faptul ca esti impietrit de spaima este natural. O sa treci de starea asta si o sa ajungi in alta stare. "Bucura-te" de ele.

| 1997onur a răspuns:

Nu-i normal ce se intampla mergi la medic si spune-i ce se intampla alt sfat chiar nu stiu

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Du-te si vorbeste cu el, baga vrajeala ca iti pare rau ca i-ai spus ce i-ai spus si intreaba-l daca il mai deranjeaza chestia asta. am avut si eu un coleg cam ceva de genul si i-am zis ca sa se duca in... si sa ma lase in pace ca e prea enervant. era enervant pentru ca mereu voia sa ne jucam ceva, dar absolut mereu. dar dupa ceva timp i-am spus ca regret ca i-am vorbit asa dar nu mai puteam rezista. banuiesc ca a inteles si dupa aceea l-am intrebat daca mai e deranjat. mi-a spus ca nu.
acum... dupa cum il stiam eu, nu il credeam si inca insinuam ca e deranjat, dar nu s-a intamplat nimic intre noi de atunci si a fost totul ok.

| idkkkkkk a răspuns:

Daca ajuta, du-te si cere-ti scuze la prietenul ala ca sa stai linistit, si probabil o sa fie mai ok