| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 13 ani si cred ca am anxietate.Anxietatea mea se declanseaza prin ganduri adica imi vine un GAND NEGATIV si ma ia starea de anxietate.E o senzatie foarte urata si apropo nu mai suport sa vad oameni. De ce?
Pentru ca eu un mintea mea spun:Aoleu daca o sa am ganduri "urate" cu acea persoana si cand vad omul nu am nici un gand urat. Ma cred ciudat rau de tot chiar asa sa zic in mintea mea ca am ganduri urate cu toooooooaaaaata lumea, am fost si la psiholog a spus ca e o schimbare hormonala nu are nimic, am fost si la psihiatru a spus ce e motivul asta ma cu gandurile tale negative.A dat o cutie de medicamente si afara.Chestia e ca 1-2 saptamani sunt rau si 3 zile sunt bine nu am nimic sunt fericit e si dupa 3-4 zile pac iar ma ia gandurile.
Am observat ca atunci cand e frumos afara sunt bine dar cand e urat vin si mai multe ganduri si se accentueaza si starea de anxietate.Toti spun ca nu am nimic e doar o schimbare hormonala sau a pubertatii, dar eu tot nu ma pot controla cu aceste ganduri ca sunt mai multe nu doar cel de sus.VA ROG DIN SUFLETUL MEU spuneti-mi CEVA FRUMOS SA MA LINISTESC PENTRU TOATA VIATA SAU CHIAR SOLUTIA SA SCAP DE ACESTE GANDURI DE DOUA LUNI SUNT ASA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

În orice caz anxietatea ta sau blocajul emotional trebuie rezolvat. In primul rand sa intelegi ce te face sa gandesti asa; tu nu îți doresti sa ai ganduri negative fața de oameni, dar pentru ca ti se intampla uneori ai impresia ca ți se va întampla mereu chiar daca nu se intampla, asta pentru ca minte ta încearca sa se protejeze de situatiile neplacute imaginandu-șile pe cele mai rele; asa gandurile acestea devin o neliniste obsesiva si se aduna din ce in ce mai multe si ai impresia ca nu te mai poti controla. Ca sa scapi de ele este necesar sa incerci pentru inceput sa elimini orice gand dinacesta care iti vine in minte zicandu-ți ca "nu e adevarat, e doar o iluzie din mintea mea" apoi nu trebuie sa devi impacientat,( sa incerci sa controlezi aceste senzatii produse de ele precum bataile crescute ale inimii) trebuie sa stai linistit si sa analizezi gandul respectiv, sa vezi de ce a aparut si daca nu cumva pare ilogic si mai ales sa nu ii dai importanță sa nu crezi ca are vreun efect asupra ta. Emoțiile trebuie controlate ca sa nu ne controleze ele pe noi ca ajungem la un dezastru. O gandire optimista, pozitiva ar putea elimina aceste ganduri. Ar trebui sa încerci sa aplici metode de relaxare si calmare a mintii: asculta muzica, citeste o carte, meditația ar fi de asemenea recomandata. Poti sa imi dai cateva exemple de ganduri negative pe care le-ai avut?

| Anonimus12368j8 a răspuns (pentru Jouliete):

Mulțam de sfat..pai un exemplu, acest gand ma supara de 3 saptamani si simt ca ma seacaaa, gandul ca as putea fi pe invers.motive nu prea sunt dar eu imi fac in minte aoleoooo daca o sa ajung asa daca o sa fiu asa totul a pornit de cand a spus un copil in parc ca i-a spus masa sa avem grija ca pe la noi in comuna umba"oameni pe invers"sa nu spun cuvantul ala si mie cu mintea mea foarte nestralucita mi-a venit un gand care nu il inteleg"a daca o sa ajung asa" stiu ca suna tampit dar asta e gandul care ma seaca

| Jouliete a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Cred ca îti e frica sa nu fi judecat de catre ceilalti oameni si aratat cu degetul de aici si frica. Dar hai sa privim lucrurile asa: spre exemplu chiar daca nu esti pe invers sa ne imaginam ca ai fi pe tine nu ar trebui sa te intereseze ce cred ceilalti sau cum te-ar vedea pentru ca oamenii mereu vor judeca si vor avea opinii diferite cu privire la orice, ca doar nu putem gandi toti la fel, ar trebui totusi sa fim mai deschisi la minte in ceea ce priveste rasismul sau cei care sunt pe invers (sau LGBT) pentru ca asa nu am mai judeca si pune etichete si ar fi mai multa pace. Ideea e ca nu trebuie sa supraestimezi aceste ganduri care apar "vai ce mi se intampla" gandeste-te ca doar nu mori, nu ți se intampla nimic grav, reține: ce cred altii nu e important atata timp cat tu esti multumit de tine si actionezi intr-un mod corect față de ei si nu le faci rau. Esti o persoana bună si nu trebuie sa te lasi macinat de orice iti vine in minte fiindca nu are sens. Ocupa-ti timpul cu ceva ce te face sa te concentrezi ca sa nu le mai iei in seama.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la Telefonul copilului 116 111, este GRATIS si primesti ajutor de la un psiholog!

S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil:

http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A spus ce e motivul asta ma cu gandurile tale negative dat o cutie de medicamente si afara.
Mi-a plăcut asta, cutie de medicamente și afară.
Ceva frumos. Îți place măcar un pic de o fată? Stai de vorbă cu ea. Un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare trecem prin astfel de momente, uneori.
Nu trebuie să-ți faci griji! Dar nici să te porti urât cu oamenii doar pentru că nu îi suporți nu e bine.

Ai 13 ani. Vârsta la care ar trebui să-ți găsești ceva de făcut. O pasiune.
Înscrie-te la cursuri de pian, sau la ce instrument vrei tu. Ia-ți un animal de companie. Fă mișcare, plimbă-te măcar o jumătate de oră pe zi. Mănâncă fructe, legume.
Ascultă podcasturi. Ascultă discursuri bune.
Ia-ți un kindle, e o investiție foarte bună, crede-mă!
Citește, citește, citește!

Fă scurte călătorii.

Dacă nu faci ceva pentru tine, mai târziu o să-ți pară rău. O să zici cum ai lăsat să treacă timpul degeaba neavând niciun target.

Și ca să închei într-un ton amuzant o să-ți las două citate.

Îmi place întotdeauna să merg prin ploaie, pentru că nimeni nu-şi poate da seama că plâng.

citat celebru din Charlie Chaplin

Viaţa este minunată dacă nu te temi de ea.

citat celebru din Charlie Chaplin

Viaţa râde de tine atunci când eşti nefericit... Viaţa îţi zâmbeşte atunci când eşti fericit... Dar, viaţa te salută atunci când îi faci pe alţii fericiţi.

citat celebru din Charlie Chaplin

Trebuie să crezi în tine, ăsta-i secretul. Chiar şi atunci când eram la orfelinat sau alergam pe străzi să găsesc ceva de mâncare, mă gândeam la mine ca la cel mai mare actor din lume.

citat celebru din Charlie Chaplin

Nu vei zări nicicând un curcubeu dacă te uiţi în jos.

citat clasic din Charlie Chaplin

| Andreimihaitaureete a răspuns:

Salut, incearca sa gandesti pozitiv sa sa vezii partea buna a lucrurilor, stiu. si pe mine la cata lume inputita am vazut chiar ma scarbit, dar incearca sa vezii partea plina a paharului, daca vrei iti las insta ul meu mai vb acolo> andrei_cash_