| Bubuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

In primul rand buna la toti, sunt noua pe aici.Am si eu o intrebare...[ pentru fumatori si pentru cei care stiu.
As vrea sa stiu dupa cat timp dispare nicotina din sange? Sau nici nu se vede in analize?happy Va rooog ...am nevoie de un raspuns pentru ca parintii mei nu stiu ca fumez si vor sa-mi fac niste analize.straight face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nicotina se poate vedea in analize doar daca se cere special dozare de nicotina, analiza pe care o fac doar cateva laboratoare din tara si care este foarte scumpa. Ca sa fii sigur ca analiza nu iese pozitiva, e indicat sa treaca minim 5 zile de la ultima tigara, desi 72 de ore par fi suficiente.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Analizele uzuale nu includ si testarea pentru fumator/nefumator
2) Pentru a se vedea daca cineva fumeaza sau nu, nu se testeaza pentru nicotina, ci se testeaza modificarile pe care le produce fumatul in sine (methhemoglobina, etc).
3) Daca un doctor vrea sa afle daca fumezi, o sa isi dea seama fara sa fie nevoie sa iti faca analize. Sunt multe semne care spun asta (degetele in care ti tigara au un tegument mai galben-maroniu), dintii sunt mai galbeni, etc).
4) Majotitatea doctorilor o sa fie atenti doar la boala, asa ca atat timp cat nu ai o afectiune determinata de fumat, nici macar nu o sa te intrebe. In restul cazurilor cand vor sa stie o sa te intrebe si nu o sa se uite dupa semne.

nony
| nony a răspuns:

Dimonu are dreptate, dupa 7 ani elimini orice urma de nicotina. 7 ani surprise!?

| asko a răspuns:

Nu te testeaza nimeni de nicotina, n-am auzit de asa ceva
pana la urma se prind ei sau te prind altfel happy

| deanda a răspuns:

Nicotina nu se vede la analizele alea ...stiu si eu m-am speriat la momentul respectiv dar am scapat big grin... stai linistita ca nu se va vedea la analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anaaax am fumat 11 ani si am 16 de cand le-am lasat.si tot mai simt nevoia cateodata.am auzit ca dupa 7 ani corpul elimina si ultima urma de nicotina.aruncale naibii de afumatoare.sanmt placute dar atat de nocive si te lasi atat de greu de ele incit aproape te controleaza. o tigara? nu merita.nu am dat pe fructe zilnic cat dadeam pe tigari. dar e o diferenta. fara tigari ramaneam dar fara fructe nu.si nici nu mai duhnesc a mahorca.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicotina din sange dispare dupa 6 luni de la ultima tigara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La analize nu ti se vede nicotina din sange si ar fi bine sa te lasi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuu se vede si-o facut un preten si o fumat si o tigara inainte cu o zi si nu so vazutbig grinbig grinbig grinD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita ca nu se vede. Dar pentru siguranta in ultimele 3-4 zile nu mai fuma.

| Livianananana a răspuns:

Hahahahhahahaahahahhahahahah nu stiu dar mai bine spune-le!

| Bubuuuuuuuuuuuuu explică:

Okehappy Ms pentru rasp l totibig grin