| OkAyAn a întrebat:

Bună!
Fumez de cam 1luna jumate nu mai stiu sigur dar nu am ajuns la 2 luni cu siguranta!
As vrea sa stiu daca după atata timp se observa la analize!
Si as vrea sa stiu la ce analize se observa cel mai bine si la care nu!
Si parca la analizele de sange nu se observa nicotina nu?! Sau la care analize de observa ca ai nicotină in organism!?
Si daca incepand de acum nu mai fumez mi se mai observa la analize peste de ex:2-1luna/i?
Va rog sa fiti cat mai expliciti!
FUNDA RĂSPUNSULUI BUN!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Dupa cateva luni de fumat intensiv se cunoaste la radiografe pulmonara. Dac te lasi de fumat, plamanii se vor curata de nicotina in 2-3 luni. Bafta!

| OkAyAn explică (pentru SimonaCristina):

Mersi mult de raspuns! Si sper sa ai dreptate!
dar daca nu te superi tu ai fumat sau?

| SimonaCristina a răspuns (pentru OkAyAn):

Nu fumez dar sunt asistenta medicala in medicina de urgenta!

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Dupa o luna, doua de fumat nu ar trebui sa se vada pe nici o analiza, dar daca continui sa fumezi se va vedea pe o radiografie pulmonara, poate chiar si cand te asculta medicul la plamani.

| SimonaCristina a răspuns:

NU fumez dar sunt asistenta medicala in medicina de urgenta de 17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand sa te lasi de fumat neaparat!
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!
La radiografia pulmonara se vede.
Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti,din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!

| OkAyAn explică (pentru anonim_4396):

Ms mult de raspuns!
Doar ca eu inca nu simteam "nevoia" asta de a fuma!

Răspuns utilizator avertizat
| ioana2796 a răspuns:

Buna!
La analizele obisnuite de sange in niciun caz nu se observa nivelul de nicotina din organism, in schimb, fereste-te cat poti de o radiografie pulmonara, caci acolo mami si tati iti vor descoperii viciul si nu iti vor mai da bani de tigaruse. Ci doar pachetel de acasa happy