Întrebare recomandată | Xenoverse a întrebat:

In ultimul timp, de fiecare data cand ma trezesc dimineata, am urechile infundate si nu pot auzi bine, dar dupa un timp aud iar bine. Ce sfaturi imi puteti da ca sa scap de problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RorySan a răspuns:

Iti recomand sa te duci la un doctor.

| CLCQ a răspuns:

Iti recomand sa-ti verifici tensiunea dimineata. Daca nu se incadreaza in limite normale trebuie sa te duci la un medic.

| MedRex a răspuns:

Motivele pentru urechile înfundaate dimineața pot fi mult mai multe. De obicei e o treabă simplă ca o răceală, însă probleme mai grave, ca și otitele interne pot fi cauza.
Încearcă să vezi dacă nu ai semne de o răceală și mergi la medicul de familie, dacă e necesar te va trimite la un ORL-ist. (Trompa lui Eustachio poate fi acoperită de secreții de la o răceală și de puroi în cazul otitelor interne și asta afectează urechea prin imposibilitatea reechilibrării presiunii intraauriculare)