| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu 2 ani am fost diagnosticat cu anemie feripriva si trebuia sa iau 3 luni tratament cu ferogradumet, din pacate nu am luat, nu m-am tinut de tratament. Acum nu stiu daca mai am deficit de fier, as putea lua din nou? Mi-ar face rau daca as lua 2 luni si nu as avea deficit de fier sau pot sa iau linistit? Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să vezi dacă mai ai sau nu, analiză de sânge.
Suplimentele alimentare de orice fel nu sunt recomandate căci nu știi niciodată când faci supra dozare. Din alimentație e mai greu să greșești.
Iar mineralele necesare vieții este o regulă. Ele se absorb cel mai bine cu vitaminele, enzimele, fitonutrienții și factorii de potențare a absobției care se găsesc în alimentele integrale vegetale crude. De acolo poți să îți iei rația de fier, din spanac, etc, cel mai bine.

Răspuns Apreciat de Editori
| Speranta12 a răspuns:

"acum nu stiu daca mai am deficit de fier as putea lua din nou? Mi ar face rau daca as lua 2 luni si nu as avea deficit de fier sau pot sa iau linistit?"

Nu. Nu ai voie sa iei dupa ureche. Analizele trebuie repetate acum in prezent pentru a sti daca trebuie sa iei sau nu. Multe s-au schimbat de acum 3 ani si analizele trebuie facute iar si interpretate de doctor. Apoi el iti va prescrie sau nu, daca e nevoie doar, sa iei tratament pe baza de fier.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti sa ti refaci analizele si vei afla.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Du-te la medic, fă niște analize și vezi după.

| DAN3ZX a răspuns:

Poate te va ajuta asta
https://www.secom.ro/......em-combate