| NakaTaka a întrebat:

Am fost diagnosticat cu anemie feripriva. Insa nu ma pot concentra la nimic! Uit repede. Oare e de la aceasta anemie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Da, anemia feriprivă duce la scăderea capacității de concentrare.

| NakaTaka explică (pentru vangaelis):

Ce naspa. Trebuie sa ma pregatesc la examenul la sfarsit de an.Sunt in a 6-a.

| vangaelis a răspuns (pentru NakaTaka):

Ei, ia tratamentul prescris de medic + regimul alimentar specific și încearcă să nu te mai gândești la chestia asta. Cu toate că vei fi obosit și fără o atenție bine focalizată, nu merită să stai cu gândul și să dai vina pe anemie că nu te poți concentra la învățat. Încarcă-te cu optimism, mănâncă un fruct, o ciocolată, bea un suc, joacă-te și apoi treci la învățat.
Succes la școală!