| JetBlueJet a întrebat:

In urma unei operatii cu laser la ochi pentru miopie vor mai aparea probleme de vedere dupa o perioada mai lunga de la operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie daca operatie e cu succes nu ar trebui sa ai probleme. e posibil totusi sa iti creasca iar diotriile

| JetBlueJet explică (pentru suntserios):

Of sad

| suntserios a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu zi of inainte sa te consulte un oftalmolog, doar el te poate lamuri

| CuriousStuff a răspuns:

Daca dioptriile tale erau in crestere inainte de operatie cu siguranta o sa continue sa creasca. Deci o sa-ti creasca iar. Daca erau in stagnare si aveai aceleasi dioptrii de cativa ani e posibil sa nu mai creasca, dar pentru asta trebuie si un stil de viata sanatos. Nu stai la calculator si/sau nu citesti in reprize foarte lungi, mai iesi pe afara sa vada si ochii tai soarele. Chiar si alimentatia contribuie. Asa ca... O sa vezi tu daca cresc sau nu, dar eu zic ca probabilitatea sa creasca iar e de 50-60%. (Niciun medic care face operatii cu laser nu o sa-ti spuna ca dioptiile o sa creasca inapoi si ca o sa vrei iar sa faci operatia pentru ca te-ai obisnuit sa nu mai porti ochelari dar pe langa faptul ca operatia asta e scumpa nu o s-o poti face la nesfarsit, se poate face doar de cateva ori).
Ai grija de ochii tai. Multa sanatate.

| untu a răspuns:

In urma unei operatii cu laser la ochi pentru mopie, trebuie sa va respectati si sa va urmati tratamentul medicamentos prescris de medicul oftalmolog si sa faceti cat mai des control la medic, nu cred ca vor mai fi probleme la ochi! Sa va dea Domnul insanatosire grabnica!

| pepy63 a răspuns:

Eu numai de 2 luni am facut, deocamdata sunt ok, pe termen lung nu stiu ce va fi. Sper sa nu fie probleme.

| JetBlueJet explică (pentru pepy63):

Tu unde te-ai operat? La ce clinica ~sa-i zic asa~

| pepy63 a răspuns (pentru JetBlueJet):

La clinica Optic Line in Alba Iulia adica in oras la mine, s-a deschis numai de un an de zile