| anonim_4396 a întrebat:

Si-a facut cineva operatie cu laser la ambii ochi? Vreau sa stiu cum este procedura si ma refer cum va simtiti dupa o perioada mai lunga de timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Vorbeste cu un oftalmolog

| zilog a răspuns:

Fă mai întâi la un ochi la ăla cu care vezi cel mai prost dacă ți-l strică de tot
barimi rămâi cu celălalt întreg

| InsaneZor00 a răspuns (pentru zilog):

Asa ce l-ai incurajat.

| zilog a răspuns (pentru InsaneZor00):

Nu pot să îl încurajez când eu am -2 diptrii și dorctoriță care îmi prescria reteta de ochelari tot insista să mă interneze mama la un spital de oftamologie și să mă opereze studenții spunândui că dacă nu iese operația o să îi dea niște bani și chiar o să capăt un grad de handicap și doctorița credea că mama o să se bucure când o să audă că dacă nu reușește operația o să îmi dea statul bilete de tren...
Sunt și asemenea medci care au studenți pe care trebuie să îi invețe meserie.
Și fiecare medic până când învață să își practice cu succes meseria și să exceleze în ceea ce face trebuie să își facă și el mâna pe ceva. Ca în orcie altă meserie
fiecare om care muncim lucruri practice unde este nevoie de cunoștințe dexteritate și abilități practice de mânuire scule unelte aparatură...
avem aleea naostră în cimitir
și până când nu am făcut toate malcrpaxisurile pe care le-m fi putut face nu avem cum să învățăm din ceea ce am greșit ca să nu mai greșim și data viitoare!
Am prieteni medici dentiști și tehnicieni dentari mulți și stau de vorbă când mă cheamă să îi mai ajut cu câte ceva tehnic și mulți mi-au spus următoarea idee:
tu crezi că noi nu greșim, greșim și noi, Dar important este să nu își dea seama clientul și mai important de atât dacă am greșit ceva să reparăm tot noi, Pentru că o greșeală devine gravă atunci când se ajunge să repare altul după tine!

| zilog a răspuns:

Să îți ajute Dumnezeu să se repare!

Există și școli pentru Nevăzători, in Bucuresti la vatra luminoasa, in Buzau la scoala pentru nevazatori cu internat, undeva la târgul frumos
Nu mia stiu
dar stiu ca le dă cazare mâncare moca haine gratis incaltaminte gratis
asa că nu e chiar asa de grava chestia
exista si liceu pentru nevazatori
exista si școala postliceala de programatori

nevazatorii pot face si ei facutati normale
chiar directorul institutului national de cercetare si dezvoltare in fizica atomica este nevazator complet

exista profesori universitari nevazatori complet

chiar eu am 2 prietene psiholog care sunt nevazatoare
una parțial iar alta complet.

sa fii nevazator nu inseamna neaparat o viata ratata
ci poti fi asistent social
profesor la un liceu
câtăreț, muzician, bucătar, secretara, asistent manager, poti sa lucrezi la un call center,

Exista cluburi pentru nevazatori, exista asociatii pentru nevazatori exista si fundatii.

intr-un fel nu doresc nimanui sa fie nevazator
dar doream sa spun că nu este chiar așa de nașpa viața de nevăzător

poate câte o dată este mult mai bună de cât a noastră a celorlalți oameni care trebuie să muncim ca să avem o geacă sau o pereche de pantofi sau ceva de mâncare sau unde să locuim.

cam problemele esențiale ale vietii le rezolva statul tau
pentru că mulți nu știu că românia nu se numeste doar România
ci este o republica social democrată
lucru care nu prea se mai spune oamenilor dar văd ca bine rău totuși se implică puțin să aibă și un nevăzător șanse să trăiască și să invețe carte și să devină util societății.

De și am o mare dilemă de ce li-se dă voie să se căsătorescă și să facă copii!?
Pt că dacă s-ar opri căsătoritul între persoane cu handicap și li-sar interzice să facă copii atunci din oameni aparent normali sănătoși făra vizabilități
șansele să se mai nască copii nevăzători sunt mult mai mici de cât dintre 2 nevăzători!
Chiar nu înțeleg?