Întrebare recomandată | eria a întrebat:

In urma unei sarcini ectopice tratate cu metrotrexat am ramas cu un varice pe trompa si cornul uterin drept, in timp se pare ca am capatat si o hipervascularizatie a uterului care imi provoaca sangerari pe care nu le pot trata.Mentionez ca am efectuat multiple investigatii si nu am nici fibrom, nici polip iar toate analizele secretii vaginale, secretii col chiar si biopsie sunt ok, iar toti medici spun ca e vorba de aceasta vascularizatie aberanta, va rog sa ma sfatuiti ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi INDICAT să se realizeze embolizarea arterelor uterine care "alimentează" varicele respective - vezi detalii la linkul :
http://www.drnechifor.ro/......mucos.html

http://www.drnechifor.ro/Dr_Nechifor_WebSite/Embolizare_fibrom.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| eria explică (pentru bursuc001):

Am cateva semne de intrebare im ceea ce priveste embolizarea, respectiv :stiu ca se practica pentru fibrom si ma tem pentru riscul unei posibile viitoare sarcini, sa nu afecteze!

| bursuc001 a răspuns (pentru eria):

Procedura embolizării NU afectează fertilitatea şi posibilitatea de a avea o sarcină NORMALĂ deoarece se "astupă" doar vasul de sânge care alimentează acel varice.
NU se blochează toate vasele de sânge care alimentează/vascularizează uterul!

Pe site-ul indicat anterior se preciza, citez :
"-se pastreaza integritatea anatomica si functionala, inclusiv fertilitatea pacientei"

Din contră, procedura este folosită cu SUCCES în tratarea infertilităţii secundare ( generate de existenţa unor fibroame ) - vezi linkul :
http://www.drnechifor.ro/......itate.html

O zi frumoasă.