| anamariabunci2004 a întrebat:

Buna! Ma cronfrunt cu o problema, pe care nici nu stiu cum sa o abordez. De fiecare data cand fac efort fizic am sangerari vaginale. In aceasta seara am facut un antrenament fitness de 10 minute si peste 30 min cand am fost la baie am sesizat ca am o sangerare vaginala. O perioada de 2 luni nu am mai facut fitness deloc deoarece stiam ca asa patesc, dar speram ca acum sa nu mai am aceasta problema.
Recent am fost la medicul ginecolog pentru niste secretii vaginale maronii. Nu mi-a gasit nimic la ecografie sau asa si mi-au trecut de la sine. Eu am anemie, am luat 2 luni care5 medicamente zilnic, dar de o luna nu am mai luat si nici nu mi-am facut analizele. Ce recomandati sa fac? Se mai confrunta cineva cu asemenea sangerari dupa efort fizic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile astea nu sunt normale si te sfatuiesc sa mergi la investigatii medicale.
Daca ai anemie, pana te pui pe picioare cu sanatate, evita sa mai faci efort fizic, ca esti deja epuizata fizic si este posibil sa lesini ori sa ajungi in spital.
Ia medicatie de la medic si obligatoriu schimba dieta de mancarea, sa mananci numai mancare foarte sanatosa, ca sa-ti pui sanatatea la punct, ca aceea este extrem de importanta acum.
Faptul ca ai avut tratament 5 luni de zile si inca sangerezi, ar putea sa-ti spuna clar ca tratamentul nu a fost suficient, ori ca hrana ta zilnica este extrem de saracacioasa in vitamine si mineralele si nu ai depasit inca situatia critica.
Sanatate multa!