| Sergiu2k12 a întrebat:

Inafara de hepatita ce boli se mai transmit prin saliva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Mononucleoza infectioasa (numita si boala sarutului), turbarea, tetanosul, oreionul, boala citomegalica sunt cateva exemple.

10 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

Tbc-tuberculoza,hiv,gripa,herpesul.

| danyshatAT a răspuns:

Hiv thinking cancer thinking da un search p google

| pnker a răspuns (pentru danyshatAT):

I-auzi frate: cancer rolling on the floor Cancerul nu se ia. Ti-e frica sa nu fi luat vreo boala dupa o noapte nebuna? Prin saliva nu poti sa iei mare lucru, luai daca faceai si alt ceva poate.

| Letty03 a răspuns (pentru danyshatAT):

Hiv-ul nu se ia prin saliva ci prin sange.

| danyshatAT a răspuns (pentru Letty03):

Am gresit eu

| danyshatAT a răspuns (pentru pnker):

Inseamna ca profa de biologie e o proastarolling on the floor

| Empathizer a răspuns (pentru Letty03):

HIV se poate lua si prin saliva, teoretic. Dar e necesara o cantitate de circa 2 litri de saliva, ceea ce nu se intalneste in practica.

| HoneyPot a răspuns:

Iar speriati copiii dupa ce au avut primul lor sarut! Nu se ia aproape nimic. Se face un transfer de bacterii din gura dintre care, oricum, 99% din ele deja le ai si tu. Sa se ia HIV e nevoie sa inghiti vreo 20 litri de saliva, chiar si atunci riscul e de 25%. Cel mult poti sa iei boli de sezon cum ar fi virozele.

| Lydia28 a răspuns:

Poti sa iei orice boala cu transmitere digestiva, dar ce e mai grav, daca ai leziuni sangerande prin gura, poti sa iei si HIV! Adica sa faci SIDA! Altele ar mai fi vreun virus herpetic, giardia enorm de multe, nu imi mai vin acum prin minte!

| Elizuu a răspuns:

HIV se poate lua numai daca persoana respectiva pe care ai sarutat-o banuiesc smug ii sangera gingia, adica prin sange, dar in rest, nu prea mult, sau poti lua si boala aceea care se face in jurul buzei sau la coltul ei, nu-mi vine numele in minte. sper ca te-am ajutat happy