| Irenexd a întrebat:

Hei TPU :
Ce boli se pot transmit prin saliva? Dau Funda la cel mai bun raspuns happy Multumesc

1 răspuns:
| ParadiseCaroline a răspuns:

Cel mai mare pericol care te paşte atunci când săruţi pe cineva este mononucleoza sau "boala sarutului". Aceasta se transmite prin salivă, dar sărutul nu este singurul mod de a o lua. Dacă o persoană bolnava tuşeşte lângă tine, dacă foloseşte paharul sau tăcâmurile tale ai la fel de multe şanse să faci mononucleoză.

La cel mult două luni de la "întâlnirea" cu virusul, ai primele simptome de boală: dureri de gât, febră, oboseală şi slăbiciune, anorexie, amigdalită şi umflarea nodulilor limfatici de la gât şi subraţ, splină marită.

Totul durează de la câteva săptămâni până la câteva luni şi, infecţia fiind virală, nu există tratament, dar nici vaccin. Poţi doar să iei calmante pentru dureri, să te hidratezi şi să te odihneşti cât mai mult. Oricum, "boala sărutului" necesită un control medical pentru a preveni complicaţiile.

Tot prin sărut se transmite şi herpesul. Ca şi mononucleoza se poate lua prin folosirea în comun a tacâmurilor şi a veselei. Virusul se transmite foarte uşor, aşa că majoritatea adulţilor îl au deja în corp, unde stă "cuminte" perioade lungi de timp şi, din când în când, se manifestă prin binecunoscutele "bubiţe" de lângă buze.

Dacă nu ai avut niciodată herpes înseamnă că nu ai fost infectată cu virusul, deci nu săruta persoane care au herpes. Virusul se transmite doar în perioadele când există leziunea activă de la gură. O persoana infectată, dar care nu are o leziune activă nu poate transmite boala. Atenţie, bubiţele pot să apară şi în gură, deci nu poţi întotdeauna să le vezi.

Virusul herpes simplex se transmite şi prin sex oral, putând duce la herpes genital.
În ce priveşte bolile mai grave, precum hepatita B şi C sau SIDA, părerile sunt împărţite şi trebuie să facem diferenţa între posibilitatea teoretică de a lua boala şi probabilitatea reală. Teoretic, există posibilitatea să iei toate trei virusurile prin sărut, pentru că ele se regăsesc în saliva persoanei bolnave.

Practic, nu se cunoaşte niciun caz în care HIV s-a transmis prin sărut, iar despre hepatită parerile sunt împărţite. Cele mai mari şanse de a te îmbolnăvi sunt atunci când atât tu cât şi partenerul aveţi sângerări gingivale sau alte leziuni deschise în gură.