| anonim_4396 a întrebat:

Inca cateva zile si ma apuc de sala, sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns:

1.Bagajul pregătit (prosop, apa, adidasi, mănuși-pentru bătături, dar nu sunt necesare, buletin)
2.un prieten care a mai fost (optional, dar recomandat)
3.tricou, nu maieu
4.te obișnuiești cu sala, te uiți/intrebi cum se folosesc aparatele
5. faci încălzirea foarte bine (nu neaparat pentru mușchi, cat pentru încheieturi)
6.grupele:biceps-spate-umeri//triceps-piept//picioare//abdomen \/\/\ dupa 2 saptamâni schimbi: biceps-triceps//piept-spate//umeri-picioare//abdomen, dupa care alternezi
7.nu te arunca pe greutățile mari. Ia-le pe cele mici ca sa inveti bine de tot mișcarea, ca altfel ori te accidentezi ori o sa te bata aia de la sala la cap ca nu faci bine
8.la început lucrezi normal, dupa care începi superseturi si dropseturi
9.nu urli la fiecare repetare
10.pui greutățile la loc dupa ce termini
11. faci cam 4-5 seturi a câte 15-20-25 de repetari (cat inveti mișcarea), dupa care faci câte 3-4 seturi a câte 8-10-12 repetari
12.te uiți la Angel Fitness pe YouTube.

SPOR! funda? c:

ps: sfaturile astea sunt din proprie experiența, mai ales 7 laughing

| anonim_4396 explică (pentru Vertic_Sergiu_1996):

Da, ma duc cu un prieten care face deja de mai mult timp, si merg la el in oras unde nu face nimeni suntem doar noi 2. De greutati stiu ca trebuie sa le iau pe alea mari sa le cresc treptat, dar nu stiu cand ar trebui sa trec la o greutate mai mare

| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand poti face 10 repetari cu o greutate fara sa tremuri/sa te epuizeze in asa fel încât sa nu mai poti face inca o repetare, ala e momentul happy

| anonim_4396 explică (pentru Vertic_Sergiu_1996):

Mersi