| LaraHeart a întrebat:

Inca de cand eram mica imi doream f mult sa ma ingras cateva kg, 10 kg ar fi perfect sad. Mi-am facut toate analizele posibile, toate mi-au iesit bune.Toti medicii mi-au prescris vitamine gen Supradyne, Cal-C-Vita, Magne B6, Peritol etc etc.Nici o vitamina nu a avut nici cel mai mic efect. Pofta de mancare nu prea am avut niciodata si cand am avut si am mancat nu s-a pus nici un gram pe mine, nu se pune deloc chiar daca incerc cat mai mult sa bag in mine de la fast-food-uri gen KFC, Mc, Spring cam astea, zilnic.Azi ma duc la endocrinolog din nou dar sunt sigura ca iar imi prescrie Berocca cum a facut si data trecuta, dar fara un efect.Am 20 de ani, 1.73 m inaltime si doar 45 de kg, desi ultima data arata 44.Niciodata nu am trecut de 45 de kg, ba mai mult cand am fost operata de apendicita slabisem vreo 6 kg, adica cantaream 39 de kg.Problema este ca ma ingras exagerat de greu si nu trec peste 45 de kg dar in schimb slabesc extrem de usor.Nici un medic nu imi face nimic, nu stiu ce sa imi faca, nu sunt competenti.Va spuneam ca am incercat toate metodele insa colega mea, mi-a dat un pont. Mi-a spus ca exista niste "prafuri" de la Herbalife pentru ingrasare(pe ele mentioneaza ca sunt pentru special pentru ingrasare). Din nefericire o cutie costa 5 milioane iar eu nu am serviciu, sunt studenta deocamdata.Am gasit in Cora ceva, tot "prafuri" dar scrie pe ele ca sunt pentru cresterea masei musculare, si au un pret mai accesibil 2 milioane. Vroiam sa va intreb daca acestea pentru cresterea masei musculare sunt in acelasi timp si pentru ingrasare? Nu vreau sa pun doar fibra, muschi si in rest sa mi se vada oasele.Se pune si carne pe tine? Te ajuta sa asimilezi mancarea? Caci eu nu asimilez mancarea, am arderile prea rapide. Le-as incerca dar mai intai am nevoie de parerile celor care le-a incercat.Si inca ceva...am citit pe ele, la cele pentru cresterea masei musculare, au o gramada de ingrediente, care mai de care, m-am cam speriat.Are ceva daca are atatea ingrediente cu nume ciudate? Imi face vreun rau? Pentru ca eu sufar si de insomnie si mi-e f teama sa nu aiba efect energizant sa-mi agraveze si mai rau insomnia. Cei care ati folosit pentru cresterea masei, ati luat in greutate? Si are efect de "trezire"? Vreau 10 kg, atat vreeeau crying crying crying si ce greu imi este... Dau funda, va rog, ajutati-ma crying Ce sa mai fac? Ce ma sfatuiti? De 10 ani ma chinui sa pun pe mine crying Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CrisTinasss a răspuns:

Buna! si eu am avut aceasta problema si pot sa spun ca tot mai sunt complexata de chestia asta desi acum toata lumea spune ca arat fff bine etc. aproape niciodata nu aveam pofta de mancare. puteam sa stau si o zi nemancata si nu aveam nimic...si atunci cand ma chinuiam sa mananc pentru a ma ingrasa nu puneam nimic si slabeam ffff repede.insa, in timp organismul s a shimbat(mentionez am 16 ani) si brusc mi a venit pofta de mancare.am luat vitamine tot asa o groaza.nici un rezultat.ma rog.pana la urma am ajuns la 45 kghappy vroiam mai mult. o doctorita mi a spus ca trebuie sa am cel putin 47(atunci aveam 15 ani). pana anul asta cam asa aveam 45/46 kg iar vara asta am fost intr o statiune pe valea oltului.acolo aveam 3 mese pe zi fiecare masa cu cate trei feluri de mancare(ce vroiai u sa alegi) dar trebuie sa mananci asa obligatoriu. vreau sa spun ca in 8 zile am pus 6 kglaughing) si cand am ajuns acasa si m am cantarit nimanui nu ii venea sa creada ca am 51 kglaughing acum chiar pot spune ca arat fff bine si ma simt eu foarte bine si mai ales ca nu m am mai lasat de obiceiul de a manca multe mese pe zi(la inceput mai fortat dar apoi m am obisnuit) oricum, sa nu iei,, prafurile,, alea NICIODATA. o sa refreti amarnic te asigur 10000% sunt cazuri in care s a ajuns la dependenta si in care rezultatul a fost fatal, sau pers respective s au imbonlavit de cancer.sincer iti spun nu le lua.incearca sa mananci chiar fortat pana te obisnuiesti iar apoi vei vedea ce bine o sa fiewinking si uita de complex.intotdeauna am spus ca mult mai bine slaba decat grasahappy aaa...si inca ceva.acum cand am 51 kg si m am dus la doctor una mi a zis ca am prea multlaughing)) deci.toata lumea se contrazice la chestia asta.eu te sfatuiesc sa nu iei in niciun caz tampeniile alea pe deasupra costisitoare si sa incepi sa mananci calumeabig grin mult succes:*

2 răspunsuri:
| JahBless a răspuns:

Eu am incercat cu alea de la herballife.la inceput am crezut ca ii o prostie dar am incercat ca nu am avut nimic de pierdut. faza e ca le-am primit.deci nu am dat bani pe ele pentru ca adevarul e ca sunt destul de scumpe. fara sa imi dau seama in 2 luni am pus 7.9 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca e postat de mult, dar totusi o sa ti dau un raspuns poate citesti. Obiectivul tau nu e ingrasarea ci dezvoltarea masei musculare. De aceea vei trece la o metoda f sanatoasa, mersul la sala. Antrenandu te cu greutati vei stimula muschii sa creasca. Nu iti fie frica ca vei face muschi ca un barbat pentru ca acest lucru nu se va intampla. Repet obiectivul tau e dezvoltarea masei musculare asa ca mergi la o sala. Abonamentu e vreo 8 sute de mii. Nu te pune sa dai sume colosale pe nu stiu ce retete de ingrasare si da fuguta la o sala. Te asigur ca in max 6 luni vei arata super. Dc mai ai intrebari ma gasesti pe id. ul lemarco.brown