| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Inca o intrebare, dupa circumcizie penisul se desensibilizeaza in timp, treptat sau se desensibilizeaza intr-o perioada si apoi nu se mai desensibileaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Se desensibilizeaza glandul (capul) cu timpul la atingeri usoare, de exemplu la contactul cu lenjeria intima sau cu apa din dus. Mai precis, dispare disconfortul asociat cu a avea glandul expus si dupa cateva luni nici nu iti mai dai seama ca nu mai ai preput intre el si mediul inconjurator. La capitolul stimulare sexuala, mie mi se pare la fel de sensibil. Odata ce esti in erectie si cu glandul umed (putin lubrifiant sau lichid vaginal daca faci sex) senzatia e la fel de intensa ca inainte de circumcizie in cazul meu. Nu am observat o scadere a placerii sexuale in timp (sunt circumcis de 4 ani si activ sexual de 8 ani), asa ca ma indoiesc ca vei avea probleme pe planul asta.

3 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Se desensibilizează, nemaifiind protejat de piele. Dar privește partea bună: partidele sexuale vor dura mai mult. happy

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru TheGentleman):

Da, dar sper ca nu vor fi diferente mari de placere in timpul actului sexual fata de cum ar fi fost daca era cu preput.

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru jj7700):

O, bravo, chiar un om ca tine căutam.

| jj7700 a răspuns (pentru java12345678901211144133ytrytu78909876545):

Se desensibilizeaza glandul (capul) cu timpul la atingeri usoare, de exemplu la contactul cu lenjeria intima sau cu apa din dus. Mai precis, dispare disconfortul asociat cu a avea glandul expus si dupa cateva luni nici nu iti mai dai seama ca nu mai ai preput intre el si mediul inconjurator. La capitolul stimulare sexuala, mie mi se pare la fel de sensibil. Odata ce esti in erectie si cu glandul umed (putin lubrifiant sau lichid vaginal daca faci sex) senzatia e la fel de intensa ca inainte de circumcizie in cazul meu. Nu am observat o scadere a placerii sexuale in timp (sunt circumcis de 4 ani si activ sexual de 8 ani), asa ca ma indoiesc ca vei avea probleme pe planul asta.