| cosmin2221 a întrebat:

O intrebare... penisul creste treptat?

Răspuns Câştigător
| Ayna a răspuns:

Modificarile puberale se trec treptat începînd cu vîrsta de 10 ani si terminîndu-se la 17 ani, cînd se ajunge la maturatia sexuala de tip masculin. Primul semn al acestei maturatii sînt eiacularile care de obicei trec neobservate si de aceea determinarea momentului în care se instaleaza maturitatea sexuala la baieti este mai dificila.

La nastere, testiculii care s-au dezvoltat în cavitatea abdominala, vor fi coborîti în scrot, deci îi vom gasi în mod normal la acest nivel. Dupa nastere, în anii urmatori perioada „neutra" din punct de vedere sexual organele genitale vor creste treptat, dar mai încet decît restul organelor corpului.

In jurul vîrstei de 10 ani, încep primele modificari în sfera genitala, observindu-se o crestere mai pronuntata a penisului si testiculelor. La 12 ani creste laringelui care va proemina pe fata anterioara a gîtului (marul lui Adam). La 13 ani continua cresterea penisului si testiculelor aparînd pilozitatea pubiana, primul semn evident al acestei perioade. La 14 ani vocea se schimba, îngrosîndu-se si se va forma vocea de adult.

In unele cazuri se constata la baieti o tumefiere a sinilor la începutul perioadei puberale. Daca este de scurta durata, nu trebuie sa ne alarmeze. Daca, dimpotriva, persista avînd dimensiuni apreciabile, trebuie sa fim atenti deoarece constituie dovada unor tulburari endocrine.

La 15 ani scrotul va avea o culoare mai închisa, apare parul axilar si mustata. La aceasta vîrsta intra în functie spermatogeneza. Erectiile penisului vor apare mai frecvent, uneori pot fi urmate de eliminarea spermatozoizilor si, deoarece aceasta are loc de obicei noaptea, se vorbeste de ejaculare nocturna. Ejacularile se produc a intervale diferite (1—2 pe luna) si permit astfel reînnoirea continua a spermatozoizilor. Ele sînt un fenomen norrmal care continua pîna la începerea unei activitati sexuale regulate

La 16—17 ani. pilozitatea fetei se accentueaza, atat pilozitatea membrelor, pieptului etc. în aceasta perioda deseori pot aparea, la nivelul fetei mai ales, mici pete rosii care se pot transforma în pustule cu puroi cosuri, afectiune specifica pubertatii si adolescenta numita acnee juvenila, cauzata de o serie de factorii ordin hormonal, alimentar, igienic etc. Aceasta afectiune se amelioreaza mult vara prin expunerea la soare si dispare de obicei dupa 34 ani.

In mod normal aceasta este ordinea instalarii caracterelor sexuale secundare la baieti, dar pot apare si deviatii tot în limite normale ca de exemplu mustata care poate aparea înaintea dezvoltarii organelor genitale.

Aceasta perioada se caracterizeaza si prin aparitia racterelor sexuale tertiare : impulsul sexual începe sa se contureze fiind mai exprimat decît la fete, intelectul începe sa domine asupra sensibilitatii si sentimentelor.

In concluzie, pubertatea cu întreaga instabilitate pisihologica si fiziologica ce ocaracterizeaza, este perioade trecere progresiva de la stadiul infantil spre tînar si adult, cînd individul îmbraca caracteristicile celstitutionale specific masculine, iar din punct de vedel fiziologic este apt de reproducere.

Iar daca doresti sa atingi cote mai inalte in dezvoltarea penisului, iata citeva sfaturi:
http://manual-marirea-penisului.blogspot.com/

2 răspunsuri:
| DSGline a răspuns:

PAi cum ai vrea te culci Cu el la 10cm si cand te trezesti ai 20cm?
Funda?

| Cosmynutz a răspuns:

Penisul e ca sarpele, creste continuu, cu cat il hranesti cu atat se va mari si el. sper catiam fost de ajutor si da'mi funda