| Mihai87 a întrebat:

Industria farmaceutica e controlata de oameni onesti sau de MAFIE? Eu as merge pe a doua varianta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Da... mai e ceva in tara asta care sa nu fie controlat de mafie?

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Pot spune ca in spitalul "x" unde faceam practica, ma duceam la farmacia "x" pentru a o cauta pe doamna "x" pentru a lua medicamente in valoare de sume foarte mari, ceea ce nu era permis pentru un practicant in primul rand, si nici pentru farmacie sa dea astfel de pastile, fara reteta, la supra-pret.

Sanatate!

| Termopile a răspuns:

"de MAFIE" nu e controlată doar că cei care fabrică medicamentele și le VÂND ulterior bolnavilor au un singurul interes PROFITUL. Orice producător care fabrică ceva fabrică acel ceva pentru PROFIT. Așa e și cu INDUSTRIA FARMACEUTICĂ ea PRODUCE medicamente pentru a le VINDE. Ei nu au interes să te vindece pe tine deoarece tu pentru ei ești un CLIENT un CUMPĂRĂTOR mai exact, ei dacă te vindecă într-un mod eficient te pierd pentru că nu m-ai ai nevoie de MARFA lor. Scopul lor e să te facă să le folosești produsele cât mai mult timp ai înțeles. Scopul lor e să îți mențină boala cât mai mult timp și să îți amelioreze simptomele sau eventual să le oprească o perioadă de timp. Scopul lor nu e să te trateze eficient. Un PACIENT VINDECAT =UN CLIENT PIERDUT. Din păcate într-o lume dominată de BANI nici sănătatea nu m-ai e luată în seamă. Dacă în trecut toți doreau vindecarea acum toți vor bani și dacă vor bani nu mai vor vindecarea, degeaba avem tehnologie dacă e folosită în interesul patronilor, masonilor, președinților etc. Dar nu și în folosul omului obișnuit. De fapt nu mai e nimic în folosul omului obișnuit.De fapt banul e sursa multor probleme, deoarece toți aleargă pentru el și nu se face mai nimic. Uita-te și tu industria farmaceutică nu te vindecă pentru că pierd bani, ăștia din industria petrolieră fac tot posibilul să nu se dezvolte industria mașinilor electrice deoarece ei ar pierde profitul de pe urma petrolului, noi puteam avea de mai mult timp mașini electrice dar cei din industria petrolieră l-au făcut pe dracu in 4 ca să oprească ascensiunea mașinilor electrice cu toate că știau că combustibilul fosil populează foarte mult și afectează mediul înconjurător și omul dar lor le-a păsat doar de profitul lor și atât. Din păcate banul face lucruri rele pe pământul ăsta boli, poluare, imoralitate, etc. Nu știu ce minte diabolică la inventat dar e clar că invenția lui face lucruri rele.

| Mony_Nelly_1995 a răspuns:

MAfie,de fApt cei onesti nu prea mai au afaceri...