| Karina1103 a întrebat:

Infectia vaginala ar putea sa scada efectul anticonceptionalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un NU categoric fiindca infectia vaginala in sine reprezinta de fapt existenta unor agenti patogeni care afecteaza tesuturile aparatului reproducator, dar acestia nu pot sa interactioneze si cu substanta activa din compozitia pastilei AC.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personaj nu cred, dar cred ca antibioticele pot a avea un efect, pot anula efectul anticonceptionalelor

| Violleta2022 a răspuns:

Ce importanta mai au anticonceptionalele acum, cand oricum nu poti face sex, din cauza infectiei masive care ti-a inflamat vaginul si labiile?
Vezi ce se intampla cand nu folositi prezervativul?
Anticonceptionalele te feresc doar de o sarcina, pe cand prezervativul te ferea, de tot, inclusiv boli grave cu transmitere sexuala.

| mihai69 a răspuns:

Infecția nu, dar medicația administrată pentru a o trata, da.

| Karina1103 explică (pentru mihai69):

Am facut doar spalaturi cu bicarbonat, se poate intampla ceva?

| RAY a răspuns (pentru Karina1103):

Nu, nu se poate, dar ai grija sa nu afectezi flora vaginala cu produse de astea chimice

| mihai69 a răspuns (pentru Karina1103):

Alea nu au niciun fel de efect. Nici terapeutic (nu omoară bacteriile ce provoacă infecția), nici asupra pastilelor a.c.